- Trudno przewidywać, co będzie na tych rozmowach. Na pewno nie da się uciec od obecnej sytuacji. Zapewne będą też takie elementy „normalne”, jak aneks kosztowy do umowy społecznej, który musimy podpisać. Mamy też pewne uwagi do wniosku notyfikacyjnego - powiedział przed piątkowym, 18 marca, spotkaniem sygnatariuszy umowy społecznej lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał, że w kwestii wniosku notyfikacyjnego do KE, dotyczącego systemu wsparcia dla sektora wydobywczego węgla kamiennego, nie da się uciec od kontekstu wojny.
Spotkanie sygnatariuszy umowy, z udziałem wicepremiera Jacka Sasina oraz pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotra Pyzika, rozpoczęło się o godz. 13.00 w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Strony umowy spotkały się pierwszy raz od napaści Rosji na Ukrainę.
- Dzisiaj, myślę, jest taki czas, że trzeba przedstawicieli rządu zapytać, o co faktycznie będzie oparta polityka energetyczna rządu. Bo każdy dziś widzi, że opieranie się na zewnętrznych źródłach energii jest bardzo niebezpieczne dla każdego kraju, też dla Polski - ocenił przed rozmowami Kolorz.
Dodał, że niestety brak ze strony rządzących głosów w sprawie węgla, który może być wykorzystywany dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Podkreślił, że to jedyny surowiec, który mamy.
- Cały czas mówi się tylko o gazie i o odnawialnych źródłach energii, a to w naszej ocenie jest droga niebezpieczna - stwierdził przewodniczący.
Przypomnijmy, że podpisana 28 maja ub. roku umowa społeczna, dotycząca transformacji górnictwa węgla kamiennego, określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz ujmuje mechanizmy wspierające transformację Śląska.
Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Polska ustawa w tej sprawie zakłada, że branża w ciągu 10 lat zostanie wsparta kwotą 28,8 mld zł. Związki zawodowe otrzymały od resortu aktywów państwowych wniosek notyfikacyjny do KE ws. wsparcia górnictwa z początkiem marca br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.