Koncern Tauron Polska Energia utworzył nową spółkę Tauron Zielona Energia, aby skonsolidować w swojej grupie kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Spółka odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny.
Realizując założenia Zielonego Zwrotu Taurona w zakresie budowanych nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, sięgamy po zdywersyfikowane narzędzia - powiedział wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski cytowany we wtorkowej informacji koncernu.
Stawiamy przede wszystkim na rozwój projektów farm wiatrowych z uzyskanymi już pozwoleniami na budowę, dzierżawę gruntów, wykorzystanie terenów należących do grupy pod budowę farm fotowoltaicznych oraz akwizycję aktywów już funkcjonujących instalacji - uściślił Demski.
Tauron Zielona Energia będzie stanowiła odpowiednik jednego okna dla wszystkich podmiotów planujących podjąć współpracę z Grupą Tauron w zakresie rozwoju nowych projektów OZE - wyjaśnił wiceprezes koncernu.
Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy w OZE wynika z założeń strategii Zielonego Zwrotu Taurona. Zakłada ona znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 megawatów mocy zainstalowanej w OZE.
- Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć ten sukces, nawet w tak wymagającym otoczeniu rynkowym - zadeklarował prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
Firma ma m.in. kontynuować proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych w woj. śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez internetowy formularz na stronie koncernu.
Najbardziej poszukiwane są nieruchomości o powierzchni co najmniej 5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). Tauron oferuje m.in. co najmniej 25-letni okres trwania umowy dzierżawy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.
- Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na ok. 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela, Tauron opłacać będzie także podatek gruntowy, a po wygaśnięciu dzierżawy zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne - zaznaczył Więcławek.
W 2019 r. Tauron podwoił swoje moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce. Firma dysponuje obecnie dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW. Dodatkowo w grudniu 2020 r. Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w pow. piotrkowskim. Zakładanych jest tam 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma ma produkować 90 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię ok. 35 tys. gospodarstw domowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.