W liście do zarządu Polskiej Grupy Górniczej związkowcy z „Solidarności” żądają przedstawienia informacji na temat nowo podpisanych kontraktów na dostawę węgla z energetyką. Chcą, żeby zgodnie z zapisami umowy społecznej ceny w tych kontraktach były opartej na średniej ARA (to indeks cen w portach Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia).
List wystosowany przez Zakładową Organizację Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej został przesłany do Tomasza Rogali, prezesa spółki, w piątek, 11 marca.
„Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej S.A. żąda przedstawienia w trybie natychmiastowym informacji na temat podpisania nowych kontraktów z energetyką na dostawę węgla po tzw. cenie referencyjnej (średnia cena ARA), do których zobowiązuje Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. zawarta w dniu 28 maja 2021 r. Umowa Społeczna (pkt. 2: cen węgla opartych o benchmark rynkowy (ARA/parytet importowy))” - czytamy w liście.
„Natomiast, jeżeli jeszcze nie doszło do podpisania nowych kontraktów ze spółkami energetycznymi, oczekujemy przedstawienia pełnej informacji dotyczącej powodów, dla których kontrakty te nie zostały zawarte” - napisano dalej w piśmie.
Związkowcy argumentują, że obecnie węgiel jest „kotwicą inflacyjną”, a jego ceny na krajowym rynku dla energetyki nie mają wiele wspólnego z cenami rynkowymi. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie ceny spotowe w portach ARA sięgały 150-160 dolarów, podczas gdy w ostatnich dniach gwałtownie poszybowały w górę przekraczając nawet poziom 400 dolarów za tonę. Dla porównania w styczniu średniomiesięczna wartość krajowego indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 290,64 zł za tonę, wobec 253,47 zł za tonę w grudniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.