- Koncern KGHM powinien utrzymywać się na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego i być w tym zakresie liderem - powiedział wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Andrzej Kensbok podczas piątkowej konferencji technologicznej w Zielonej Górze.
W Zielonej Górze trwa konferencja technologiczna Dolina Miedziowa, organizowana przez KGHM Polska Miedź S.A. Wydarzenie towarzyszy drugiej edycji wirtualnego hackathonu CuValley Hack. Jego uczestnicy mają 40 godzin na stworzenie inspirujących i możliwych do zaimplementowania rozwiązań związanych z hutnictwem miedzi. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120 tys. zł.
Otwierając konferencję wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź S.A Andrzej Kensbok podkreślił, że jest to pierwszy kongres dotyczący przyszłości przemysłu miedziowego w kontekście nowoczesnych technologii. - Będziemy rozmawiali m.in. na temat sieci neuronowych czy uczenia maszynowego - powiedział.
- Te technologie będą obecne z nami, będą się rozwijały, my powinniśmy je dobrze rozumieć, powinniśmy znać ich wartość, możliwości, powinniśmy korzystać z nich, utrzymywać się na tym najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Konkurencja nie śpi, my nie chcemy być ostatni, nie chcemy być czerwoną latarnią naszego przemysłu, chcemy być liderem - mówił.
Jak dodał, dzisiejsza konferencja może być również okazją do tego, by budować sieci międzyludzkie. - To z relacji między ludźmi, gdzie jedni mają potrzeby, a drudzy koncepcje, pomysły, rodzą się dalsze tematy badawcze, rozwojowe czy biznesowe. Z tego trzeba korzystać i dzisiejszy dzień jest także po to - podkreślił Kensbok.
- Nasze oczekiwania w stosunku do nowych technologii są wysokie, my się ich nie boimy, nie chowamy się przed nimi. Chcemy je dobrze zrozumieć, uczestniczyć w tym rozwoju, chcemy, żeby również nasi pracownicy, nasi partnerzy naukowi oraz nasze spółki technologiczne uczestniczyły w tym procesie - podsumował wiceprezes.
Przypomniał, że projekt młodych programistów, zwycięzców ubiegłorocznego hackathonu organizowanego przez KGHM, jest obecnie wdrażany w Hucie Miedzi Głogów. Rozwiązanie ma zwiększyć efektywność energetyczną tamtejszego pieca zawiesinowego.
KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych w oparciu m.in. o największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Koncern posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi sięgają 38 mln ton. Spółka zatrudnia ponad 34 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.