Ponad 40 proc. węgla wyprodukowanego w minionym roku w Tauron Wydobycie pochodziło tylko z jednej kopalni należącej do spółki, czyli z jaworznickiego ZG Sobieski. Kopalnia osiągnęła w ub.r. największą wydajność spośród wszystkich zakładów spółki, przekraczającą wartość 905 ton węgla handlowego na pracownika!
O przyszłości ZG Sobieski stanowi dostęp do bogatego złoża Dąb, którego zasoby bilansowe wynoszą ponad miliard ton węgla o parametrach niezbędnych dla funkcjonowania niskoemisyjnych bloków energetycznych.
Kopalnie Tauron Wydobycie w 2021 r. wyprodukowały łącznie około 5,15 mln ton węgla handlowego, a udział ZG Sobieski w tej sumarycznej wielkości wyniósł ponad 2,21 mln ton. Tym samym produkcja jaworznickiej kopalni stanowiła 43 proc. całej produkcji spółki Tauron Wydobycie. Wydajność załogi ZG Sobieski w roku 2021 przekroczyła wartość 905 ton węgla handlowego na pracownika.
- Jest to najlepszy wynik w 2021r. spośród kopalń spółki oraz najlepszy wynik ZG Sobieski od roku 2018 – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Zakład Górniczy Sobieski prowadzi eksploatację w oparciu o dwa niezależne rejony eksploatacyjne – rejon Piłsudski i rejon Sobieski angażując do tego celu trzy oddziały wydobywcze.
W rejonie Piłsudski eksploatacja prowadzona jest z pokładów warstw łaziskich przez oddział G1 w pokładzie 207 o miąższości do 5,2 m. Z kolei oddział G2 fedruje w pokładzie 212. Miąższość dochodzi tam do 4,1 m. Urobek ze ścian transportowany jest przenośnikami taśmowymi bezpośrednio na powierzchnię. W rejonie Sobieski wydobycie prowadzi oddział G3, który eksploatuje warstwy orzeskie. Pokład 301 ma miąższość do 4,0 m. Urobek z tego rejonu jest transportowany przenośnikami taśmowymi oraz szybem wydobywczym na powierzchnię.
Wydobycie ZG Sobieski skoncentrowane jest w większości pod terenami leśnymi i rolnymi. Odtworzenie frontów ścianowych oraz udostępnienie nowych zasobów zapewniają roboty korytarzowe realizuje załoga własna sześcioma przodkami kombajnowymi oraz trzema przodkami firm usługowych. Dla sprawnego funkcjonowania oddziałów robót górniczych niezbędna jest obsługa i bieżące wsparcie oddziałów pomocniczych w zakresie obsługi, utrzymania i konserwacji urządzeń transportowych i odstawczych, a także ciągłego zapewnienia niezbędnych mediów i materiałów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Janina około 2,2 mln
Żadnych premii i tak zaduzo zarabiacie w głowach wam się przewraca
Janina zrobiła 419 tyś ton więcej niż plan prz 2 oddziałach wydobywczych
Jaki wynik miała ZG JANINA?
Gdzie w takim razie premie z nadwyżki zysków dla pracowników?