Prawie każdego roku o tej porze Wschodnią Australię nawiedza dramatyczna powódź. Obecnie jest ona równie przejmująca z katastrofalnymi skutkami gospodarczymi.
W jej wyniku niszczona jest przede wszystkim infrastruktura komunikacyjna, co w tak rozległym kraju paraliżuje eksport surowców, który jest jednym z podstawowych źródeł dochodu tego kontynentu.
Pierwszego marca dziesiątki tysięcy ludzi otrzymało rozkaz opuszczenia swoich domów, a setkom tysięcy nakazano przygotować się do ucieczki, ponieważ części południowo-wschodniego wybrzeża Australii zostały zalane największą powodzią od ponad dekady. Zginęło co najmniej 10 osób.
Premier Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet powiedział, że do wtorku (2.03) w stanie miało miejsce 1000 akcji ratunkowych i ponad 6000 wezwań władz o pomoc. Dziesiątki mieszkańców, niektórzy ze zwierzętami, spędzało wiele godzin uwięzione na swoich dachach przez szybko wznoszącą się rzekę w mieście Lismore na północy stanu.
Nie ma informacji o zagrożeniu dla kopalń znajdujących się na tym terenie. Jednak zniszczenia te uniemożliwiają transport urobku z kopań oraz ich eksport w portach Nowej Południowej Walii i Queensland.
Władze pracują nad przywróceniem dostępu do odległej południowoaustralijskiej społeczności górniczej Roxby Downs, po tym, jak wody powodziowe zmyły część autostrady w mieście i poza nim. W pobliżu tej miejscowości znajduje się największa australijska kopalnia rud miedzi Olimpic Dam. Prowadząca do niej autostrada została rozmyta przez wody powodziowe.
Węglowe porty przeładunkowe Brisbane i Newcastle z powodu zalania zostały na kilka dni wyłączone.
Jak z tego wynika klimat Australii jest doskonały dla turystów, ale nie dla inwestycji górniczych. Co kilka lat na skutek nagrzania się Pacyfiku na przemian z katastrofalnymi powodziami występują ochłodzenia, które sprowadzają równie rujnujące gospodarkę susze i ogarniające setki tysięcy kilometrów kwadratowych pożary.
Zarówno w powodziach, jak i pożarach ginie majątek ludzi i oni sami, a odkrywkowe górnictwo bywa dewastowane przez te żywioły. Pod względem klimatycznym dla geologów i pracowników sektora wydobywczego Australia jest krajem wymagającym żelaznego zdrowia.
Środkową część tego kraju zajmuje wielka pustynia o powierzchni 1,371 mln km2. Dzieli się ona na 10 części, z których Wielka Pustynia Wiktorii ma powierzchnię 348 tys. km2 . Łącznie pustynie zajmują ok. 18 proc. powierzchni kraju, a razem z obszarami półpustynnymi – 35 proc. Na tych terenach temperatura powietrza dochodzi do 50 st. C,
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.