Znany jest już spis obiektów, które przewidziano do wyburzenia w związku z likwidacją szybu Witczak dawnej KWK Centrum w Bytomiu. Bytomski magistrat wyraził bowiem wolę przejęcia od SRK tylko części zabudowań powierzchniowych.
Kopalnia Centrum skończyła fedrować węgiel w 2015 r. i jej majątek przejęła Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Peryferyjny szyb Witczak znajduje się w północno-zachodniej części zwartego śródmieścia miasta, w pobliżu drogi do Piekar Śląskich. W 2020 r. miasto wyraziło zainteresowanie szybem, rok później ograniczając się już tylko do części zabudowań powierzchniowych.
Z tego względu konstrukcja wieży szybowej na powierzchni pozostanie, sam szyb ma zostać zasypany, a na rurę szybowa nasunięta płyta betonowa. Co jeszcze ulegnie likwidacji?
Wyburzone mają zostać budynki przy szybie Witczak, takie jak np. warsztaty czy magazyny. Zdemontowane zostaną rurociągi podsadzkowe przy szybie Witczak. Prace likwidacyjne obejmą także zbiorniki przy szybie Witczak, w tym zbiorniki wód, oczyszczalnię, zbiornik na kamień, na piasek i podsadzkowy. Przestanie istnieć ekran akustyczny oraz wiaty.
Z uwagi na zaplanowane prace, miasto będzie musiało poczekać na przejęcie terenu.
- Przekazanie Witczaka nastąpi po zakończeniu robót z zasypywaniem i burzeniem tego co na działce przejmowanej przez gminę. Chodzi o to by nie tworzyć dodatkowych utrudnień formalnych poprzez prace na nie naszym terenie - wyjaśnia Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK SA.
Szyb Witczak zgłębiono w latach 1961-1965 do głębokości 774,1 m. Służył jako szyb wydechowy, dostarczano nim podsadzkę i potrzebne na dole materiały. Tędy też prowadzono jazdy załogi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tajemniczy szyb Witczak i heroina. Bytomskie klimaty fedrowania. Stare dobre czasy 1998-2012?l. Pozdro dla emerytów oddziału szybowego.