Wstępnie na środę (2 marca) ustalono termin kolejnego spotkania przedstawicieli związków zawodowych i zarządu Polskiej Grupy Górniczej dotyczące niższych nagród rocznych, czyli czternastek. Spotkanie został jednak przełożone na przyszły tydzień.
W lutym oprócz normalnej pensji pracownicy otrzymali również nagrody roczne, czyli tzw. czternastki. W związku z kumulacją wynagrodzeń i nowymi regulacjami podatkowym wynikającymi z tzw. Polskiego Ładu, w przypadku części pracowników nagrody roczne były niższe.
Pierwsze spotkanie zarządu i strony związkowej w tej sprawie odbyło się w poniedziałek (28 lutego). Podczas spotkania zarząd przedstawił związkom zawodowym wyliczenia dotyczące strat poniesionych przez pracowników wynikających z nowej formy naliczania podatku.
„Wiceprezes Janczewski poinformował przedstawicieli związków zawodowych, że pracownicy, którzy nie przekroczą progu podatkowego, otrzymają zwrot potrąconego wyższego progu podatku w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r. W związku z powyższym strona społeczna złożyła wniosek o wypłatę rekompensaty za utrudnienia finansowe wynikające z nowej formy rozliczeń podatku dla wszystkich pracowników zakładów górniczych wchodzących w skład PGG S.A., oraz podjęcie szybkich działań aby ustrzec pracowników przed kolejnym wyższym potrąceniu zaliczki podatkowej wynikającej z kumulacji wynagrodzeń np. Barbórka, wypłata ekwiwalentu węglowego, 14 pensja” - napisali przedstawiciele strony związkowej.
Jednocześnie strony wstępnie ustaliły, że kolejne rozmowy mogą się odbyć w środę. Tak się jednak nie stało.
- W środę zarząd poinformował nas, że spotkanie w tej sprawie odbędzie w przyszłym tygodniu. Na razie konkretny termin nie został ustalony. Wcześniej zarząd przedstawił nam wyliczenia dotyczące różnic, a strona związkowa swoje propozycje dotyczące wysokości ewentualnych wyrównań. To luźne propozycje, więc nie będę tego komentował – powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG oraz lider całej górniczej „Solidarności”
- Dla nas ważną kwestią jest również to, żeby taka sytuacja nie powtórzyła się znowu w przyszłości, w miesiącach kiedy znów będą kumulowały się wynagrodzenia. Dlatego przez cały czas naciskamy w tej sprawie przedstawicieli rządu, żeby przepisy zostały w odpowiedni sposób zmienione – dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.