Najbardziej znanym miejscem związanym z Ignacym Łukasiewiczem jest noszące jego imię Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce w gminie Chorkówka nieopodal Krosna.
Placówka powstała na terenie dawnej kopalni ropy naftowej, którą w 1854 r. założył Ignacy Łukasiewicz do spółki z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim. Do dziś zachowały się dwa szyby z tamtego czasu – „Franek” i „Janina”. W Muzeum stoi też obelisk, którym w 1872 r. sam Łukasiewicz upamiętnił założenie kopalni.
Kiwon pompowy
Podróżując po Podkarpaciu trudno nie dostrzec w wielu miejscach metalowych wież i kiwonów, które wskazują szyby do wydobycia ropy naftowej. Tylko w Krośnie i w okolicy tego miasta położonego nad Wisłokiem jest ich ponad 180. Co ciekawe, wszystkie żurawie pompowe i kiwony nadal działają. Urządzenia te z odwiertów pompują ropę naftową i wodę. Ciecz trafia do zbiorników, a później do magazynów i rafinerii. Trzeba dodać, że są to ilości śladowe w stosunku do potrzeb naszego kraju.
Nie tylko w Muzeum w Bóbrce można się bliżej zapoznać z dziedzictwem górnictwa naftowego tego regionu. W oddalonym o 40 km Sanoku jest niezwykle interesujące Muzeum Budownictwa Ludowego. Wśród dziesiątków ekspozycji obrazujących różnorodność regionu zamieszkanego kiedyś przez Polaków, Rusinów, Niemców, Żydów, Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, katolików, grekokatolików, prawosławnych, jest i ta poświęcona sektorowi naftowemu.
Kopanka z ręcznym wyciągiem do czerpania ropy naftowej
Dzięki oryginalnym eksponatom pochodzącym ze zlikwidowanych kopalń ropy naftowej, jak i replikom nieistniejących obiektów można się zapoznać z historią wydobycia ropy w regionie będącym kolebką przemysłu naftowego na świecie. Są zgromadzone urządzenia i narzędzia przeznaczone do poszukiwania i wiercenia, eksploatacji złóż, przetwarzania oraz magazynowania ropy. Eksponatów jest prawie czterdzieści o przeróżnych gabarytach, datowanych od przełomu XIX i XX wieku do lat 70. wieku XX. Kra
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.