Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu udostępniła informacje odnośnie nadzoru nad inwestycjami górniczymi w minionym roku.
18 wniosków przedsiębiorców górniczych o podjęcie bądź kontynuację wydobycia kopaliny wymagało w 2021 r. zajęcia stanowiska przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W siedmiu przypadkach RDOŚ stwierdził konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
- RDOŚ w 2021 r. nie prowadził postępowań w celu wydania decyzji o środowiskowych warunkowaniach dla kopalni jako organ właściwy do wydania takiej decyzji. Natomiast tutejszy organ prowadził postępowania tak zwane wpadkowe, czyli gdy postępowanie prowadził organ właściwy do wydania decyzji, najczęściej wójt, burmistrz lub prezydent miasta i wystąpił do tutejszego organu o wydanie stanowiska, w tym opinii w trybie art. 64 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - wyjaśnia Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Inwestycje, co do których ocena oddziaływania na środowisko okazała się konieczna, dotyczyły m. in. złóż kruszywa naturalnego, granitu. W tym gronie oceniono wnioski dotyczące kontynuacji eksploatacji złoża surowca ceramiki budowlanej Kunice I – Wschód; kontynuacji eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża Szczytniki - Pole A,B,C,D; wydobywania kopaliny ze złoża granitu Goczałków ze względu na obniżenie poziomu udokumentowania i wydobywania granitu; wydobycia i przerobu kopaliny ze złoża Mikołajowice w gminie Legnickie Pole; eksploatacji złoża kruszywa naturalnego Radziechów V w gminie Zagrodno; jak również projektowanej eksploatacja kruszywa naturalnego w części wschodniej złoża Byczeń I, oraz kontynuacji eksploatacji złoża Radostów Średni I, II, III; w gminie Lubań.
- W przypadku stwierdzenia konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wykonanie inwentaryzacji przyrodniczych wynikało z faktu, iż tereny przeznaczone pod eksploatację kopalin obejmowały m.in. obszary leśne, tereny zakrzewione i zadrzewione, użytki zielone mogące stanowić potencjalne miejsca występowania gatunków grzybów, roślin i zwierząt chronionych na mocy rozporządzeń Ministra Środowiska - informuje Katarzyna Łapińska z RDOŚ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.