Związek Zawodowy Górników w Polsce wystosował w piątek, 18 lutego, pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwrócił się o dokonanie takich zmian przepisów podatkowych, które zagwarantują, że wynagrodzenie pracowników nie ulegną obniżeniu oraz ze przekroczenie przez pracownika progu dochodowego nie spowoduje utraty prawa do „ulgi dla klasy średniej”.
ZZG w piśmie, którego pełną treść prezentujemy w załączniku, odniósł się do propozycji szefa rządu i przypomniał, że nowe przepisy podatkowe spowodowały obniżenie wynagrodzeń pracownikom górnictwa.
- Przedstawiana przez Pana Premiera w przestrzeni medialnej, propozycja wprowadzenia mechanizmu „złotówka za złotówkę” przy stosowaniu „ulgi dla klasy średniej", zasługuje na uznanie i jest w naszej opinii słusznym rozwiązaniem, zgodnym ze zgłoszonymi przez nas postulatami. Z tego powodu popieramy pomysł Pana Premiera i wnosimy o jego realizację - czytamy w piśmie, w którym wytłumaczona jest także sytuacja górników i specyfika wynagrodzeń w tym sektorze gospodarki.
Wskazać należy, że systemy wynagradzania stosowane w górnictwie są bardzo skomplikowane i charakteryzują się dużą liczbą elementów nieperiodycznych, takich jak nagrody roczne, nagrody jubileuszowe, barbórki, premie i in. Z powyższych względów, wprowadzona przez ustawodawce tzw. „ulga dla klasy średniej”, której celem jest ochrona przed nadmiernym obciążeniem podatkowym pracowników, w przypadku pracowników górnictwa nie spełniła swej roli - napisano w piśmie, pod którym podpisał się wiceprzewodniczący ZZG Arkadiusz Siekaniec.
Podkreślono, że pracownik, który będzie korzystał z comiesięcznie z ulgi może ją utracić w całości, w związku z wypłatą Barbórki, nagrody rocznej, nagrody jubileuszowej czy premii, jeśli jego roczne wynagrodzenie przekroczy wskazany w ustawie próg, nawet o niewielką kwotę,
ZZG poruszył także kwestie nowej ulgi podatkową, która pozwala członkom związków zawodowych na odliczenie od dochodu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 300 zł. W przypadku pracowników jej zastosowanie stwarza problemy. Więcej o tym pod tym linkiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK