Do końca lipca 2022 r. ma zostać zabezpieczona dawna kopalnia wapienia Smocza Jama we wsi Kamionki w Górach Sowich. Na razie można jeszcze jej wnętrza wejść, co ułatwia czerwony szlak turystyczny wytyczony niedawno, jednak wkrótce może to się stać niemożliwe.
- Miejsce to może stanowić zagrożenie z racji ewentualnego obrywania się skał, a także podłoża usianego luźnymi kawałkami skał i kamieniami. A czerwony szlak wiodący przy Smoczej Jamie powstał w 2020 roku i wyznaczony został przez PTTK Strzelin - zwraca uwagę Tomasz Śnieżek, przewodnik sudecki, autor przewodnika książkowego po Górach Sowich.
Sowiogórska Smocza Jama leży w lesie na dosyć stromym zboczu między górami Błyszcz i Kawka. Uwagę zwraca jej otwór wejściowy. To ciemna czeluść szeroka na 10 m, wysoka na 3 m i przypominająca wlot do jaskini. Tuż za wlotem wyrobisko opada stromo kilkadziesiąt metrów w dół. Chodnik ciągnie się na długość około 60 m. W kopalni eksploatowano wapień. W dolnej części wyrobiska spotkać można serpentynit, czyli zelonkawo-oliwkowa bądź też czarna skała, używana jako materiał budowlany i dekoracyjny.
Wspomniany szlak czerwony wytyczony został od przystanku autobusowego Pieszyce Mostek do Smoczej Jamy, następnie prowadzi do węzła szlaków Kamionki Dolne, skąd przez inny grzbiet górski do gajówki w Lasocinie, a stamtąd na Polanę Potoczkową i przez Rozdroże nad Modlęcinem na Rozdroże pod Kokotem.
Walory tej najokazalszej dawnej kopalni w gminie Pieszyce zaczynają być dostrzegane. Na jednym z portali społecznościowych założona została 19 marca 2021 r. stronka poświęcona Smoczej Jamie. Niedługo później, w maju 2021 r. gmina Pieszyce podpisała umowę na realizację inwestycji, obejmującej m. in. zagospodarowanie kompleksu pokopalnianego położonego w Kamionkach w Górach Sowich. Środko mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020, a inwestycja ma się zakończyć do 30 lipca 2022 r.
Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie oznakowania wejść do sztolni a także zabezpieczenie największej z kopalń, czyli Smoczej Jamy. Przebudowana ma ostać jedna z dróg wewnętrznych, mają też stanąć tablice informacyjne i witacz. Zakres zadania obejmuje także wykonanie miejsca rekreacji indywidualnej i punktów odpoczynkowych.
Jak na razie Smocza Jama jest już w pewien sposób oznakowana. Na skale nad wlotem do kopalni umieszczony został napis S.Jama, a na jednym z drzew zawieszono tabliczkę szlaku czerwonego z nazwą miejsca. Jeśli chodzi o zabezpieczenie, to na zboczu nad wlotem do Smoczej Jamy ustawiony jest tylko metalowy płotek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.