Wydobycie jak największej ilości węgla koksowego i energetycznego o wysokich parametrach jakościowych – to główne zadanie, które stawia sobie w 2022 r. załoga ruchu Bielszowice kopalni Ruda. W październiku 2021 r. rozpoczęto eksploatację pokładu 504wg ścianą 004z. W rozruchu jest kolejna, 829a w pokł. 405/2wd.
Węgiel wydobywany ze ściany 004z zaliczany jest do typu 34.2, czyli do węgli gazowo-koksowych. Ma bardzo dobre własności koksowe, dzięki czemu ponad połowa produkcji węgla handlowego z tej ściany może być kierowana do krajowych i zagranicznych koksowni. Pozostała część to surowiec w miałach surowych o kaloryczności powyżej 26 MJ/kg, chętnie odbierany przez energetykę zawodową i ciepłownictwo. Ściana 004z w partii centralnej zlokalizowana jest blisko szybów wydobywczych i transportowo-wentylacyjnych. Dlatego załoga bardzo szybko i sprawnie dociera do miejsca pracy. To gwarantuje efektywne wykorzystanie czasu pracy w stu procentach. Eksploatacja ściany prowadzona jest w układzie trzech zmian wydobywczych oraz jednej zmiany konserwacyjnej w trakcie doby. Kompleks ścianowy, który obejmuje kombajn FS400, przenośnik ścianowy Rybnik 850 i podścianowy 750, pracuje praktycznie bezawaryjnie. W ścianie zastosowano obudowę zmechanizowaną typu ZRP 17/37-POz, FAZOS 16/37-POz i KW 20/36 W1.
– W tej części pokładu 504wg panują dobre warunki geologiczno-górnicze. Ściana ma wybieg 550 m, długość 200 m i wysokość 3 m. Daje ok. 4 tys. t węgla na dobę. To węgiel koksowy, jak również energetyczny bardzo dobrej jakości. Wydobycie mogłoby być większe, jednak ze względu na zagrożenie tąpaniami i mając na uwadze bezpieczeństwo załogi, trzeba było ograniczyć postęp do 4,5 metra na dobę. W sumie miesięczne postępy i tak przekraczają 100 m, wliczając wydobycie realizowane w weekendy – opisuje Roman Jenda, kierownik Działu Górniczego w ruchu Bielszowice.
Ściana 004z w pokładzie 504wg jest jedną z pierwszych ścian eksploatowanych w tej części partii centralnej ruchu Bielszowice. Kolejną będzie ściana 005z.
– Na bazie doświadczeń kopalni uzyskanych z eksploatacji pokładów 507 i 510 w tym samym rejonie przewidywane warunki górniczo-geologiczne dla ściany 005z będą porównywalne z tymi, które występują obecnie w eksploatowanej ścianie 004z – dodaje.
W wybieranej ścianie 004z występują zagrożenia skojarzone, w tym IV kategoria zagrożenia metanowego, drugi stopień zagrożenia tąpaniami, klasa B zagrożenia pyłowego, I stopień zagrożenia wodnego, z którymi kopalnia dobrze sobie radzi. W ścianie prowadzona jest profilaktyka przeciwtąpaniowa, obejmująca m.in. cotygodniowe strzelania torpedujące w stropie pokładu. Jako ciekawostkę dodajmy, że tylko na jedno takie strzelanie trzeba przeznaczyć 216 kg materiału wybuchowego! Do strzelania służą wcześniej wywiercone otwory długości 60 m i średnicy 76 mm.
Eksploatacja ściany 004z przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. W połowie marca górnicy z oddziału G1-B, kierowanego przez Roberta Brytana, przystąpią do jej wyzbrajania. Tymczasem pod koniec stycznia br. bielszowicka załoga uruchomiła ścianę 829a w pokł. 405/2wd, która przejmie ciężar wydobycia po 004z. Dzięki staraniom załogi oddziału GZL-B, kierowanego przez sztygara oddziałowego Marcina Garnka, udało się przyśpieszyć jej oddanie o trzy tygodnie. Rozruch ściany przebiega sprawnie. Realizowany jest przez oddział G3-B pod nadzorem sztygara oddziałowego Tomasza Piechy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Francik ale dalej potrzebny jest prąd. A on w Polsce jest z węgla i jeszcze długo będzie.
Gigant na 4 miesiące. Straty pewne!
Po co wysyłkać tych biednych ludzi do niebezpiecznej pracy. Może w końcu ktoś ich uświadomi, że lepiej kupować węgiel gdziekolwiek a im płacić za siedzenie w domu. Taniej bezpieczniej i prościej. Świat się zmienia. Dzisiaj nie ceruje się pończoch, nie ma woźniców, nie ma parowozów itd.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Czy ma ktoś już info co dalej z Bielszowicami po 2023r. Likwidacja czy wydobycie węgla koksowego‽