Czternaście lat po wykonaniu pierwszych odwiertów ma się rozpocząć eksploatacja złoża ropy naftowej Kamień Mały w Parku Krajobrazowym Ujście Warty. Szacuje się, że jest to szóste pod względem wielkości złoże w Polsce.
W połowie grudnia 2021 r. dokonano odbioru technicznego instalacji. Rozpoczęcie eksploatacji planowane jest w pierwszym kwartale 2022 roku, po zakończeniu rozruchu instalacji - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Złoże Kamień Mały eksploatowane będzie około 18 km od granicy z Republiką Federalną Niemiec. Choć nazwa złoża wzięta została od wsi leżącej po północnej stronie rzeki Warty, odwierty wykonane zostały po południowej stronie rzeki, konkretnie na wschód od wsi Słońsk. Pierwszy odwiert, którym uzyskano dostęp do złoża, wykonany został w 2008 r., natomiast trzeci i czwarty odwiert powstały w latach 2015 i 2016. Zgodnie z zapisami koncesji wydobycie ma być prowadzone odwiertami Kamień Mały-1, Kamień Mały-11K i Kamień Mały-12K, natomiast odwiert kamień Mały-2 ma służyć do zatłaczania wody złożowej.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie zdecydowało się ani na budowę bocznicy kolejowej do Słońska w celu odbioru ropy, ani też na transportowanie jej spod odwiertów ciężarówkami. Postanowiono zbudować rurociąg płynu złożowego wraz z kablem światłowodowym, które połączyły Ośrodek Grupowy Górzyca we wsi Ługi Górzyckie z odległymi o kilkanaście kilometrów odwiertami na złożu Kamień Mały. Budowę rurociągu przeprowadziła poznańska spółka ZRUG. W trakcie towarzyszących budowie prac archeologicznych natrafiono na znaleziska, które przekazane zostały do Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą.
Zasoby wydobywalne zostały oszacowane na ok. 285 tys. ton ropy naftowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.