Powstała Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa. Stanowi realizację Polskiej Strategii Wodorowej. Łączy potencjał przemysłowy i naukowy w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru najlepszych firm i ośrodków akademickich oraz instytutów badawczo-rozwojowych ze Śląska i Małopolski.
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych. Oprócz Śląska i Małopolski także na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych będzie obejmował innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane na określonych obszarach. Środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.
Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. zakłada m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów.
W uroczystości powołania do działalność Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej udział wzięli m.in: Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Mirosław Skibski, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach a zarazem prezes Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej oraz dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.