Pracuję w kopalni na dole. Jestem zainteresowany skorzystaniem z urlopu górniczego. Od czego należy rozpocząć starania o jego przyznanie? – zapytał jeden z uczestników telefonicznej konsultacji zorganizowanej w ub. tygodniu przez redakcje trybuny Górniczej i portalu nettg.pl wspólnie z oddziałem chorzowskim Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Otóż, jak wskazują eksperci, wniosek o ustalenie okresu brakującego do nabycia prawa do emerytury dla celów urlopu może złożyć wyłącznie Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 60 dni powinien wydać zaświadczenie, w którym ustali brakujący okres do emerytury.
W tym kontekście warto wiedzieć, że ustawa tzw. zmieniająca, z 1 października 2021 r., o zmianie ustawy o funkcjonowaniu węgla kamiennego oraz innych ustaw (Dz. U. z 2021r. poz.2071), umożliwia skorzystanie z prawa do urlopu górniczego i urlopu pracownikom zakładu przeróbki mechanicznej zatrudnionym w kopalniach i zakładach górniczych lub ich oznaczonych częściach. Chodzi o tych, którzy w okresie likwidacji podmiotu, rozpoczętej przed 1 stycznia 2019 r. lub w okresie od 1 grudnia 2021 do 31 grudnia 2023 r. nie posiadali uprawnień emerytalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.