Lepiej, gdyby milczał, ale to raczej nie jest możliwe. Dla górników jest dostępny przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. To za jego pośrednictwem mogą oni zgłaszać nieprawidłowości i niebezpieczne zdarzenia zagrażające ich zdrowiu, życiu i bezpieczeństwu pracy. Górniczy telefon zaufania, bo o nim mowa, działa już od 2011 r.
Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy, w ciągu minionych 12 miesięcy za pośrednictwem numeru 32 736 19 47, adresu mailowego wug@wug.gov.pl oraz tradycyjnej poczty wpłynęło 87 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych. Pracownicy nadzoru górniczego potwierdzili zasadność 25 z nich, natomiast w trakcie rozpatrywania pozostaje 7 zgłoszeń. W 2020 r. zgłoszeń interwencyjnych było 97 (potwierdzonych 35), w 2019 r. – 141 (44), w 2018 r. – 109 (25), a w 2017 r. – 75 (22).
W minionym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej temperatury oraz nieprzestrzegania przepisów. W każdej z tych kategorii odnotowano 17 zawiadomień. W przypadku przekroczenia temperatury potwierdzono sześć z nich, a w temacie nieprzestrzegania przepisów było to pięć zgłoszeń.
Zawiadomień związanych z zagrożeniem metanowym w 2021 r. było dziesięć. Dotyczyły one także niesprawnych czujników metanometrii. Trzy z nich zostały potwierdzone przez organy nadzoru górniczego. Kolejne miejsce zajęły zgłoszenie dotyczące prowadzenia nielegalnej eksploatacji. Było ich siedem. Dwa z nich zostały potwierdzone. Pięć zawiadomień dotyczyło dopuszczania do pracy osób bez odpowiednich kwalifikacji, szkoleń i kursów. Tu potwierdzono jedno z nich. Górnicy informowali także o nieprawidłowym stanie maszyn i urządzeń, w tym o nieprawidłowej ich eksploatacji. W tym zakresie nadzór odnotował cztery zgłoszenia. Dwa z nich zostały potwierdzone. Po cztery zgłoszenia wpłynęły w zakresie przekroczenia stężeń gazów kopalnianych oraz nieprawidłowego stanu obudowy zmechanizowanej. Tu potwierdzono odpowiednio dwa i jedno z zawiadomień.
Jak podaje WUG, pozostałe zgłoszenia dotyczyły między innymi nieprawidłowości związanych z robotami strzałowymi, nieprzestrzeganiem czasu pracy, stosowaniem niebezpiecznych metod pracy, używaniem substancji psychotropowych i alkoholu, ukrywaniem wypadków oraz brakiem ładu i porządku w miejscu pracy.
W okresie ostatnich pięciu (2017-2021) za pośrednictwem telefonu zaufania oraz adresów mailowego i pocztowego do WUG wpłynęło w sumie 509 zgłoszeń. Zasadność 151 z nich została potwierdzona przez pracowników nadzoru górniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przez ten telefon sporo górników wylądowało na gorszych oddziałach, zabierali im premie zadaniowe, dniówki przodkowie. WUG miał dobre intencje , ale rzeczywistość jest brutalna.