- W tym niełatwym dla branży czasie jesteśmy stabilnym dostawcą surowca dla energetyki zawodowej - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl ARTUR WASIL, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Jakie było minione 12 miesięcy dla Lubelskiego Węgla Bogdanka?
Rok 2021 był dla Bogdanki niewątpliwie dobry. I choć był to czas niespokojny i pełen emocji, od początku do ostatnich jego dni, to trzeba powiedzieć, że wykorzystaliśmy go do umocnienia naszej pozycji na rynku. Reagowaliśmy na zmiany, dostosowaliśmy się do wymagań, odpowiadaliśmy na potrzeby naszych odbiorców, jednym słowem wykorzystaliśmy koniunkturę. To o czym chciałbym wspomnieć, to na pewno osiągnięcie rekordowych wyników.
Zarówno w zakresie sprzedaży, jak i produkcji.
Tak. W ub. r. sprzedaliśmy 10 mln ton węgla, a produkcja zamknęła się na poziomie 9,9 mln ton. To dla nas wielki sukces. Przypomnę, w październiku podwyższyliśmy poziom wydobycia do i tak wtedy rekordowego poziomu 9,6 mln t, a końcówka roku pokazała, że przekroczyliśmy i ten próg. Ponadto ta okrągła liczba sprzedanego w tym roku węgla pokazuje skalę działalności firmy i znaczenie rynkowe. Zmiana trendu w zakresie popytu na węgiel energetyczny, która nastąpiła na przełomie roku oraz działania ukierunkowane na maksymalne wykorzystanie posiadanych obecnie przez Spółkę zdolności produkcyjnych wpłynęły na ten rekordowy wynik Bogdanki.
Gdzie przede wszystkim dociera węgiel z Lubelszczyzny?
W tym niełatwym dla branży czasie jesteśmy stabilnym dostawcą surowca dla energetyki zawodowej. Nasz węgiel dociera do elektrowni w Połańcu i Kozienicach, trafia również do puławskich Azotów – i tu warto też zaznaczyć, że w ostatnim miesiącu aneksowaliśmy umowę przedłużającą ją do końca 2027 r. i uwzględniającą jej wzrost szacunkowy. Warto tu także zaznaczyć, że w 2021 r. podpisaliśmy znaczącą dla nas umowę z Ukrainą. To niewątpliwy sukces Bogdanki, tym bardziej, że właśnie w rynku wschodnim upatrujemy szanse na przyszłość. Wiemy, że proces dekarbonizacyjny w Polsce trwa, zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy musieli konkurować na rynkach światowych nie tyle z krajowym co zagranicznym surowcem. Ta umowa jest dowodem na to, że Bogdanka już teraz jest konkurencyjna dla węgla importowanego. Niemniej jednak, trzeba podkreślić, że tak jak teraz, tak i w najbliższej przyszłości chcemy być stabilnym dostawcą dla energetyki krajowej, w ten sposób wpływać też na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Podsumowując rok 2021 na pewno trzeba wspomnieć o uruchomieniu nowej ściany w polu Ostrów o długości 372,5 m w pokładzie 382 oraz o wprowadzanych innowacjach. Nie można zapominać także, że dzięki zaangażowaniu Załogi i wytężonej pracy pod koniec ub. roku zeszliśmy z eksploatacją czterech do dwóch ścian osiągając w takim układzie grudniu wydobycie na poziomie ponad 844 tys. t.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.