Likwidacja ogrzewania węglowego w budynkach instytucji podległych gminie zbliża się w Świerklańcu do finiszu. Żaden z budynków Urzędu Gminy Świerklaniec oraz większość innych placówek użyteczności publicznej nie posiada już kotłowni węglowej. W tym roku wymiana pieca węglowego ma być dokonana w jeszcze jednym obiekcie.
Leżąca w powiecie tarnogórskim gmina Świerklaniec ze względu na swe położenie geograficzne cechuje się warunkami ułatwiającymi powstawanie smogu. Znaczna część gminy znajduje się w dolinie rzeki Brynicy, w sąsiedztwie jeziora zaporowego. Od zachodu dolinę ogranicza Garb Tarnogórski, a od wschodu - dalsza część Wyżyny Śląskiej. Korzystne położenie niesprzyjające smogowi ma w zasadzie tylko wieś Nakło Śląskie. Stąd też gmina kontynuuje działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji.
- Jeżeli chodzi o wymianę pieców węglowych w 2021 roku dokonanych na zlecenie gminy Świerklaniec, to wymieniliśmy trzy stare kotły węglowe na nowe źródła ciepła opalane gazem: budynek Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim, filę Urzędu Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej 3, oraz filię Urzędu Gminy przy ul. Parkowej 32 w Świerklańcu. Zmodernizowane zostały także kotłownie gazowe w budynku komunalnym w Nakle Śląskim przy ul. Głównej i w budynku „Sołtysówki” w Świerklańcu przy ul. Oświęcimskiej - wylicza Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
Wszystkie budynki Urzędu Gminy Świerklaniec mają nowe, niedawno wymienione źródła ciepła zasilane gazem. Budynek główny UG przy ul.Młyńskiej 3 przeszedł wymianę kotła węglowego w 2017 roku w ramach termomodernizacji budynku. Dwie filie - ul.Młyńska 3 oraz ul. Parkowa 32 w Świerklańcu - nie mają węglowego pieca od 2021 roku.
Budynki gminnych instytucji publicznych takich, jak Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Przedszkole w Nakle Śląskim, Przedszkole Pod Zielonym Listkiem w Świerklańcu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu, Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi i Przedszkole w Nowym Chechle, Orzechowskie Centrum Kultury i Rekreacji - ogrzewane są gazem. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzechu działa jeszcze kotłownia opalana węglem, ale gmina ma gotowy projekt modernizacji na ogrzewanie gazowe i planuje wykonanie po zakończeniu sezonu grzewczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.