Największą w dotychczasowej historii liczbę odwiedzających zanotowała w 2021 r. położona w Górach Złotych Sztolnia Ochrowa. W minionym roku odwiedziło ją więcej osób, niż w latach przed wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii.
Dotychczas najlepszy rezultat zanotowano w 2019 r., kiedy to stumetrową sztolnię zwiedziło ponad 49 tysięcy osób. Naznaczony lękiem przed pandemią rok 2020 przyniósł tyko nieznaczny spadek zwiedzających i zamknął się liczbą 46 545 turystów. Jak nas poinformowała Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku, sprawującej nadzór nad Sztolnią Ochrową, w 2021 r. po raz pierwszy przekroczono liczbę pięćdziesięciu tysięcy zwiedzających. Dokładnie do Sztolni Ochrowej sprzedano 57 846 biletów wstępu.
Jeszcze większym powodzeniem cieszyła się sąsiadująca z nią Średniowieczna Osada Górnicza, prezentująca m. in, rekonstrukcje drewnianych urządzeń górniczych sprzed stuleci. W 2021 r. obejrzało ją 84 678 osób.
Sztolnia Ochrowa to kilkusetletnie wyrobisko położone w Złotym Stoku niedaleko drogi krajowej nr 46 Szczekociny - Lubliniec - Kłodzko. Znajduje się na terenie leśnym Nadleśnictwa Baro Śląskie. Po zakończeniu górniczych prac adaptacyjnych, Sztolnia Ochrowa została pod koniec kwietnia 2017 r. udostępniona zwiedzającym. Nie jest powiązana pod względem górniczym z odległą o kilkaset metrów Kopalnią Złota.
Złoty Stok był przez stulecia ośrodkiem wydobycia złota, a potem rud arsenu. W drugiej połowie XX wieku prowadzono tam eksploatację odkrywkową w kamieniołomie. Obecnie nie ma tam czynnych zakładów górniczych, lecz tylko dwie nieczynne kopalnie, udostępnione do zwiedzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.