O ponad dwadzieścia pozycji powiększyła się w 2021 r. miejska ewidencja zabytków w Bytomiu. Dopisano do niej m. in. domy robotnicze i urzędnicze w Kolonii Zygmunt, najbliższe otoczenie elektrowni Szombierki oraz jedną z wież wyciągowych KWK Centrum. Po grudniowej decyzji prezydenta miasta w Bytomiu znajdują się dwa tysiące trzysta dwadzieścia trzy zabytki.
Ostatnim jak na razie zabytkiem na liście, umieszczonym pod numerem 2323, jest pochodząca z 1935 r. nadwieszona stalowa część budynku modernistycznej bramowej nastawni kolejowej „Bt”, z półkolistym zakończeniem pomieszczenia nastawnicowni, wraz ze stalowymi filarami, znajdująca się na stacji kolejowej w Bytomiu.
- Ewidencja Zabytków jest zbiorem otwartym, wciąż aktualizowanym. Na ten moment, nie planuje się dodawania innych obiektów przemysłowych - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Od 21 lipca 2021 r. na mocy zarządzenia prezydenta Bytomia nr 283/21 za zabytek uznana została wieża wyciągowa szybu „Rejtan” KWK Centrum. Wieża ostała zaprojektowana w Zabrzu w Donnersmarckhütte. W 1917 r. z dostarczonych elementów zmontowano ją nad szybem. Modernizacje przeszła trzykrotnie - w latach 1940, 1974 i 1975. Wieża posiada konstrukcję stalową z jednym zastrzałem oraz parę kół linowych na wspólnym podeście. Koła te zainstalowane są w układzie obok siebie. Umieszczono je na wysokości 31 m ponad poziomem zrębowym. Średnica kół linowych wynosi w średnicy 500 mm. Wieża szybowa przynależy do budynku maszynowni, ujętej już w Gminnej Ewidencji Zabytków. Obiekt należy do Skarbu Państwa.
Trudno wskazać konkretną kwotę, jaką w 2021 r. przekazano z budżetu miasta na zabytki w Bytomiu. Część zadań inwestycyjnych zrealizowanych lub będących w trakcie realizacji jest dofinansowanych z Unii Europejskiej, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu gminy Bytom. Prócz tego trwa rozliczanie wielu rewitalizacji obiektów zabytków, część z nich rozpoczęła się w 2020 i 2021 r. i trwa nadal.
W minionym roku w Bytomiu wyremontowano m. in. zespół pałacowy należący w przeszłości do rodziny Thiele-Wincklerów, znajdujący się w Parku Ludowym przy ul. Dzierżonia w dzielnicy Miechowice. W Kolonii Zgorzelec w dziesięciu budynkach podjęto się remontu klatek schodowych i dachów. Z budżetu miejskiego dofinansowano Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom w Rozbarku, utworzone na terenie dawnej KWK Rozbark. W całości z budżetu miejskiego sfinansowano czyszczenie elewacji zabytkowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Chrobrego 9. Natomiast w listopadzie 2021 r. rozpoczęto przebudowę rejonu ul. Dworcowej, Rynku i ul. Zaułek. Przewidziano tam wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, zagospodarowanie całej ulicy Dworcowej, a także odnowienie 11 zabytkowych kamienic przy tej ulicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.