Od 2011 r., jako dzień wolny od pracy, 6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego znane jako Trzech Króli. To jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Była celebrowana wcześniej niż Boże Narodzenie. W naszym kraju ma wielowiekową tradycję.
Uroczystość należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w.
- Święto Trzech Króli odzyskało swój charakter w 2011 r. w efekcie uchwalenia przez Sejm ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany poprzedziły cieszące się ogromnym poparciem społecznym obywatelskie inicjatywy ustawodawcze, których inicjatorem był Jerzy Kropiwnicki - czytamy na sejm.gov.pl.
6 stycznia, według wierzeń i tradycji chrześcijańskich, trzech mędrców wyruszyło w drogę kierując się Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Chcieli przekazać mu dary. Na pamiątkę tego w kościołach święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach domów wypisują litery K+M+B (od wykształconych w średniowiecznej liturgii imion trzech władców: Kacper, Melchior, Baltazar) albo C+M+B (łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli Chryste błogosław temu domowi) i aktualny rok.
Portal brewierz.pl przypomina, że król Jan Kazimierz miał zwyczaj, że w uroczystość Objawienia Pańskiego składał na ołtarzu jako ofiarę wszystkie monety bite w roku ubiegłym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.