Najbogatsza gmina w Polsce utraci teren, na którym stoi stara część Elektrowni Bełchatów. Podczęstochowski Olsztyn przestanie być wsią i stanie się miastem, tak jak dziewięć innych miejscowości.
Od 1 stycznia 2022 r. zaczynają obowiązywać zmiany w podziale administracyjnym, wprowadzone na mocy rozporządzeń rady ministrów. Jedno z nich, to dotyczące Bełchatowa, opublikowane zostało 28 grudnia, czyli cztery dni przed wejściem w życie przepisów.
Miejscowości, które utraciły status wsi, otrzymując w zamian prawa miejskie, miały pięć miesięcy na oswojenie się z decyzją. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta powoduje, że liczba miast w Polsce wzrasta do 964.
Przedostatnia wieś w Polsce, która parę lat temu utraciła połączenie tramwajowe z Łodzią, już go nie odzyska jako wioska. Lutomiersk bowiem, który prawa miejskie posiadał w latach 1274–1870, znowu stał się miastem.
W tym samym roku co Lutomiersk prawa miejskie utracił Olsztyn, położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W identycznym terminie wieś ta może świętować odzyskanie praw miejskich. Identyczna sytuacja dotyczy też wsi Bolimów, Cegłów, Iwaniska, Izbica oraz Nowe Miasto, które również pozbawione były praw miejskich od 1870 r. do końca 2021 r. Natomiast po raz pierwszy miastami zostały Jedlnia-Letnisko, Kaczory i Pruszcz.
Rada Ministrów zdecydowała się także na zmiany granic niektórych miast i gmin. Dzięki przyłączeniu miejscowości Wola Grzymalina z gminy Kleszczów do Bełchatowa miasto zyska finansowo na wpływach z podatków. Szacuje się, że do budżetu Bełchatowa wpłynie dodatkowe 60 mln zł od elektrowni.
Powiększone zostaje leżące nad Narwią miasto Różan, w którym znajduje się Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych. Od stycznia 2022 r. w granice Różana włączone zostaje Paulinowo.
W województwie zachodniopomorskim zmiany zajdą w gminie Lipiany leżącej w powiecie pyrzyckim. Do miasta Lipiany zostaje włączona m. in. część obszaru obrębu ewidencyjnego Będzin o powierzchni 19,95 ha. Przysiółek Będzin dotąd był częścią wsi Osetna, położonej na południowy zachód od miasta Lipiany.
Niepocieszony może być Sanok, którego wniosek o przyłączenie terenów sąsiedniej wsi pod potrzeby Sanockiej Doliny Wodorowej nie został uwzględniony.
Przy okazji zauważyć można, że na przywrócenie praw miejskich raczej nie mają co liczyć obecnie niektóre dawne miasta górnicze, jak choćby Bolesławów w Masywie Śnieżnika. W 1581 r. uzyskał on prawa miejskie i prawa wolnego miasta górniczego, które utracił w 1894 r. Nadal pozostanie wsią Miedzianka w Rudawach Janowickich, która status miasta posiadała w latach 1519-1945, a po drugiej wojnie światowej była jednym z miejsc w górach Polski, gdzie wydobywano uran. Przez ponad cztery stulecia w latach 1536-1945 miastem była Srebrna Góra, obecnie wieś w gminie Stoszowice u zbiegu Gór Bardzkich i Gór Sowich. W przypadku tej miejscowości ponawiane co jakiś czas postulaty o przyznanie praw miejskich nie przynoszą skutku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.