Przekazanie obszaru górniczego Jastrzębie III z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) nastąpi w końcu pierwszej dekady stycznia, 10 dni po podpisaniu aktu notarialnego w tej sprawie - wynika z workowej informacji SRK.
Spółka restrukturyzacyjna szacuje, że wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem trafi do niej łącznie do około 2,2-2,4 tys. pracowników, którzy będą mogli skorzystać z ustawowych osłon socjalnych: urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.
Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji, w grupie osób przekazywanych wraz z obszarem Jastrzębie III do SRK będą zarówno pracownicy JSW, jak i osoby zatrudnione wcześniej w Polskiej Grupie Górniczej, które za pośrednictwem JSW przejdą do SRK, by tam móc skorzystać z ustawowych osłon.
- SRK przejmie pracowników tej spółki (JSW - PAP), niezależnie gdzie i do kiedy byli oni zatrudnieni poprzednio. SRK będzie się zajmowała tematem zgodnie z obowiązującymi przepisami - zapewnił we wtorek PAP rzecznik spółki restrukturyzacyjnej Wojciech Jaros, zapytany o grupę pracowników PGG, trafiających do SRK za pośrednictwem JSW.
Rzecznik SRK potwierdził, że podpisanie aktu notarialnego dotyczącego przekazania z JSW do SRK obszaru Jastrzębie III zaplanowano na najbliższy piątek 31 grudnia.
- Przekazanie majątku nastąpi dziesięć dni po podpisaniu aktu notarialnego. Jest to prawie 37 hektarów gruntów z obiektami, 2,7 km wyrobisk dołowych oraz szyb zjazdowo-materiałowy głębokości 1060 metrów - poinformował Wojciech Jaros.
Zastrzegł, że z punktu widzenia SRK ważna jest nie tyle księgowa wartość przejmowanego majątku, co koszt przyszłej likwidacji - doprowadzenia terenu pokopalnianego do stanu, w jakim będzie go mógł przejąć lub kupić potencjalny inwestor.
- Zakres prac, ich czas, szacunkowy koszt będzie można określić dopiero po przejęciu i oszacowaniu stanu istniejącego - wyjaśnił rzecznik SRK.
Pytany o ilość osób, które przejdą do SRK wraz z majątkiem obszaru Jastrzębie III, Jaros przypomniał, iż to nie spółka restrukturyzacyjna podejmuje decyzje, kto może odejść z innej firmy górniczej - decydują w tej sprawie zarządu tych spółek.
- Dlatego o całości będziemy mogli mówić dopiero po sfinalizowaniu przejęcia. Zakładamy wstępnie, że może to być ilość do 2,2-2,4 tys. pracowników. Po części przejdą oni następnie na urlopy górnicze, po części otrzymają odprawy jednorazowe - poinformował Wojciech Jaros.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skoro akt notarialny ma być podpisany 31.12.2021 to tego dnia wszyscy zainteresowani będą już w JSW, a SRK nabędzie majątek i załogę z chwilą podpisania ww. aktu. Bez sensu jest tytuł artykułu w stosunku do jego treści. Wcześniej mówiło się, że podpisanie aktu nastąpi 01.01.2021 r. i to by była pierwsza dekada stycznia.
Przyjmijcie jeszcze nauczycieli na jeden dzień do JSW. Potem odprawy itp. Przecież to jest chore.
Czyli pracownicy PGG muszą jeszcze tydzień robić .to już 3raz jak przekładacie odejście Dostanymy choroby psychicznej przez was haha i tak do końca roku
SRK jest nam tak potrzebne jak UE tak samo kradną na potęgę. Non stop afery korupcyjne. Wstyd.
A myslales ze bedzie inaczej????na poczatku juz podali ze kierownictwo i dyrektor bedziedecydowal kto odejdzie ...takie niewolnictwo 21wieku....a dlaczego sie nie nadaje za 2,5 klocka posiedze za ciecia plus urlop gorniczy to sie uzbiera z 9 tys..tyle chyba nie zarobisz????
Jak zwykle poszli ci co mieli znajomosci albo ci co sie do niczego nie nadaja