Pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym w 27 dzielnicach Rybnika zamówił samorząd tego miasta. Dwa lata korzystania z tej usługi - z prezentacją danych dla mieszkańców - będzie kosztowało 47 tys. zł. Poprzednia taka dwuletnia umowa z innym wykonawcą kosztowała miasto 50 tys. zł.
Jak wynika z informacji rybnickiego magistratu, wybrana w przetargu firma Global Innovative Solutions z Katowic przez dwa lata będzie zapewniała dostęp do wskazań czujników powietrza, zamontowanych w 27 punktach miasta
Dzięki temu, w czasie rzeczywistym można śledzić aktualne wartości stężeń pyłów PM 10, PM1 oraz PM2,5, a także ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Bieżące dane zobaczyć można na stronie internetowej panel.syngeos.pl oraz w aplikacjach komercyjnych: SyngeosNaszePowietrze, Kanarek czy Ekosłupek.
Z danych tych wynikało m.in., że w sobotę po południu jakość powietrza w mieście była średnia. Tylko jedna stacja pomiarowa w dzielnicy Stodoły pokazywała o godz. 17. stężenie pyłu PM10 w granicach 50 mikrogramów na metr sześc. powietrza (to wartość dobowej normy). Gorzej było m.in. w centrum i dzielnicach Niedobczyce, Radziejów, Meksyk czy Popielów - ok. 85-90 mikrogramów.
Miasto przypomina jednocześnie, że wyznacznikiem jakości powietrza na terenie Rybnika, mimo obecności komercyjnych czujników, była i pozostaje stacja pomiarowa Inspekcji Ochrony Środowiska zlokalizowana przy ul. Borki, prowadząca pomiary w ramach Państwowego Monitoringu Powietrza.
W Rybniku problem jakości powietrza wobec niskiej emisji, szczególnie z domów jednorodzinnych, jest jednym z największych w regionie. Miasto przoduje jednak ostatnio w realizacji inwestycji mieszkańców dotowanych z rządowego programu Czyste Powietrze.
W rankingu pokazującym aktywność gmin w Czystym Powietrzu, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), Rybnik w I kw. br. zajął 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1 tys. mieszkańców oraz 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów - w tym czasie ubyło tam 551 niespełniających norm pieców
W II kw. br. mieszkańcy Rybnika również złożyli najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - 712. Podobnie było w III kw. br. - gdy z miasta wpłynęło do rządowego programu 726 wniosków.
Obecnie rybnicki samorząd szacuje, że tamtejsi mieszkańcy wymieniają około 1 tys. kotłów rocznie. Zgodnie jednak z zapisami regionalnej uchwały antysmogowej w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r., wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w ok. 10 tys. rybnickich domów jednorodzinnych.
- Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta - komentował jesienią br. działania lokalnej społeczności lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.