Umowę na budowę w Żorach akceleratora biznesowego KSSENON, który będzie oferował małym firmom powierzchnię w halach i inną infrastrukturę wraz z potrzebnymi im usługami, ma podpisać we wtorek Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
Na realizację tego przedsięwzięcia strefa otrzymała 40 mln zł unijnej dotacji.
Jak poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Sławomir Gruszka, podpisanie umowy zaplanowano we wtorek o godz. 9, w siedzibie podstrefy jastrzębsko-żorskiej KSSE w Żorach.
Jak informowała wcześniej strefa, KSSENON to jej flagowy projekt - zakładający budowę w Żorach, na terenie wchodzącego w skład strefy obszaru Osiny, kompleksu czterech hal. Każdy z zaprojektowanych budynków ma się składać z ośmiu modularnych boksów przemysłowych z uzupełniającą częścią o charakterze pozaprzemysłowym wraz z otoczeniem.
Boksy przeznaczone pod kilkuletni wynajem dla mikro i małych przedsiębiorstw mają mieć powierzchnię od 260 m kw. do 390 m kw. Przewidziano też budowę części nieprzemysłowej o powierzchni ok. 1 tys. m kw. z centrum kompetencji, miejscem cooworkigu, bistro oraz pomieszczeniami biurowymi dla kilku firm.
Cytowany we wcześniejszych informacjach prezes KSSE Janusz Michałek mówił, że KSSENON, obok zapewniania bazy sprzyjającej rozwojowi firm, ma być miejscem poszerzania umiejętności i wiedzy na różnych szczeblach i z wykorzystaniem różnych technologii, np. umożliwiając realizację warsztatów wirtualnych z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości czy programów symulacyjnych.
jednej strony, w porozumieniu z placówkami szkolnymi prowadzącymi kształcenie zawodowe, a także szkołami wyższymi, będziemy realizować programy praktycznej nauki zawodu, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Z drugiej stworzymy kreatywną przestrzeń dla nowych przedsięwzięć o charakterze m.in. start-upowym - uściślił Michałek.
Tym, co wyróżnia akcelerator biznesowy KSSENON od typowej dzierżawy hal o charakterze deweloperskim, jest wzbogacenie kompleksu o część nieprzemysłową i urbanistyczne oraz procesowe wykorzystanie sąsiedztwa biznesu, tak aby stworzyć efekt synergii i samoistnej współpracy wielu uczestników przedsięwzięcia - wyjaśniał z kolei wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński.
Zabiegliński, który kieruje podstrefą jastrzębsko-żorską KSSE obrazował, że KSSENON ma być miejscem, które połączy środowisko nowych, rozwijających się przedsięwzięć przemysłowych i szeroko rozumiane nieprzemysłowe otoczenie, związane z już istniejącym i funkcjonującym biznesem.
W akceleratorze mają zatem być obecne instytucje i przedsiębiorstwa świadczące usługi m.in. z zakresu: opieki nad dziećmi (np. punkt przedszkolny), pocztowe, kurierskie, bankowe, wsparcia przedsiębiorczości (lokalne instytucje otoczenia biznesu, urząd pracy) czy wsparcia dla biznesu (księgowe, prawne, marketingowe, konsultingowe, doradcze).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.