Górnicy kopalni Mysłowice–Wesoła (PGG) do końca roku wydobędą ponad 2,1 mln t węgla i tym samym przekroczą założony plan techniczno–ekonomiczny.
Mimo trwającej transformacji sektora węglowego oraz ogólnoświatowej pandemii COVID-19, mijający rok był dla Kopalni Mysłowice–Wesoła rokiem dobrej koniunktury. Średnio dobowe wydobycie ukształtowało się na poziomie 8400 t, a średnia kaloryczność węgla wynosi ok. 24 200 kJ/kg, przy zawartości popiołu na poziomie ok.15 proc. i siarki ok. 0,3.
Ponadto w wydobytym węglu uzyskano wysoki udział sortymentów grubych i średnich na poziome odpowiednio ok. 19 proc. i 18 proc. Dane te potwierdzają, że surowiec energetyczny z mysłowickiej kopalni charakteryzuje się wciąż bardzo wysokimi parametrami jakościowymi i jest produktem pożądanym zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.
Bezpieczni i wydajnie
- Kopalnia zatrudnia pracowników z dużym doświadczeniem, najlepszych specjalistów w swojej branży. Staramy się organizować fronty robót w ten sposób, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać posiadany park maszynowy oraz zapewnić warunki bezpiecznej pracy dla swoich pracowników. Kopalnia inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. w zakresie transportu załogi, w tym celu pozyskuje nowoczesne przenośniki do jazdy ludzi. Wszystkie te rozwiązania, które mają na celu wydłużenie efektywnego czasu pracy, przekładają się na osiągane wyniki ekonomiczne - mówi Lucjan Borowiec, naczelny inżynier KWK Mysłowice-Wesoła.
W 2021 r. eksploatacja w kopalni Mysłowice-Wesoła prowadzona była sześcioma ścianami w pokładach 501, 510 i 416 na poziomie 665. Węgiel wybierano średnio trzema ścianami jednocześnie, w warunkach współwystępujących zagrożeń naturalnych: V kategorii zagrożenia metanowego, II stopnia zagrożenia tąpaniami, w strefach zagrożonych wybuchem pyłu węglowego, zagrożenia klimatycznego i pożarowego. Trójścianowy model funkcjonowania kopalni przewiduje także plan techniczno-ekonomiczny na 2022 r. W tym celu rozcięto już i zazbrojono trzy ściany wydobywcze: 515, 04Aw oraz 556. Zlikwidowano wybrane ściany 580 i 411 i wykonano ponad 6000 m robót przygotowawczych, prowadząc średnio sześć przodków chodnikowych.
Na szczególną uwagę zasługuje ściana 411, która była prowadzona w trudnych warunkach geologiczno–górniczych. Tylko bardzo duże zaangażowanie pracującej tam załogi pozwoliło na bezpieczne zakończenie eksploatacji i jej wyzbrojenie, zamykającej etap wydobycia w partii 416 Az.
Osiem ważnych inwestycji
Ponadto zakład zrealizował bądź nadal realizuje kluczowe dla jego rozwoju zadania inwestycyjne. Najważniejsza spośród nich to udostępnienie pokładu 349 w partii S, na poziomie 865 m. Jest to istotna inwestycja z punktu widzenia przyszłości kopalni. Nowy pokład 349 kryje w sobie znaczące zasoby dobrego pod względem parametrów jakościowych węgla energetycznego. Aktualnie w trakcie drążenia są dwa kamienne wyrobiska dla planowanego udostępnienia pokładu w 2023 r. Równie istotnym przedsięwzięciem jest drążenie wyrobisk dla komory pomp na poz. 865 m, co umożliwi w dalszej kolejności zabudowę maszyn, urządzeń i instalacji, a w efekcie uruchomienie układu głównego odwadniania, który przewidziano w 2023 r.
Trwa też modernizacja oraz zabudowa układu klimatyzacji grupowej na poz. 465 m, budowa obiektów i instalacji do wytwarzania mieszanin popiołowo wodnych przy szybie Wacław, które od grudnia br. są już w fazie rozruchu oraz modernizacje: podsadzkowni na terenie szybów wentylacyjnych, przewidzianej do uruchomienia w sierpniu 2022 r., stacji wentylatorów głównego przewietrzania przy szybie Wacław, również z planowanym terminem realizacji w 2022 r., stacji odmetanowania z realizacją przewidzianą w 2023 r. oraz stacji uzdatniania wody, która w znaczący sposób poprawi parametry jakościowe wody użytkowej wykorzystywanej do celów sanitarnych i technologicznych.
Z pewnością tak dobrego wyniku kopalnia nie osiągnęłaby, gdyby nie ogromna determinacja i poświęcenie całej załogi.
- Wierzę, że dołoży ona wszelkich starań, aby przyszły rok był równie dobry. To ważne, bowiem w 2022 r. przypada 70. rocznica istnienia KWK Mysłowice– Wesoła – podsumowuje Lucjan Borowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Metan sie w takiej ilości uwalnio, że aż w biurze związków go wykrywają :D
V kategoria zagrożenia metanowego.?