Zgłoszone przez Grupę Famur i spółkę Projekt Solartechnik 34 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 58 megawatów wygrały w grudniowej aukcji OZE, rozstrzygniętej przez Urząd Regulacji Energetyki - poinformował w czwartek Famur.
- Po sukcesie czerwcowej aukcji OZE, wygranie w grudniu 58 MW wraz z pięcioma projektami powyżej 1 megawata, jest dowodem na konsekwencję w budowaniu wielkoskalowych farm PV. Tym samym jest to kolejny krok w kierunku rozwoju Grupy Famur w holding inwestujący w zieloną transformację - skomentował prezes Famuru Mirosław Bendzera, cytowany w czwartkowej informacji firmy.
Do grudniowej aukcji OZE Famur i Projekt Solartechnik zgłosiły 29 projektów o mocy do 1 MW (o łącznej mocy prawie 27 MW) oraz pięć projektów o mocy powyżej 1 MW (o łącznej mocy prawie 31 MW). W czwartek Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pozytywne rozstrzygniecie aukcji OZE dla wszystkich projektów Grupy Famur.
Jak wynika z informacji Famuru, wolumeny energii elektrycznej, które zgłoszono w ofertach aukcyjnych, stanowią 50 proc. sumarycznej ilości energii, którą wygenerują te elektrownie w okresie 15 lat - licząc od daty rozpoczęcia okresu korzystania z aukcyjnego systemu wsparcia, czyli od 1 grudnia 2023 r.
W maju br. Grupa Famur ogłosiła strategię tzw. zielonej transformacji. Według danych z połowy listopada Grupa ma w energetyce odnawialnej portfel projektów - na różnym etapie rozwoju - o łącznej mocy około 1,4 gigawata. W myśl strategii, do końca 2024 r. co najmniej 70 proc. przychodów Grupy ma pochodzić spoza sektora węgla energetycznego.
W obszarze zainteresowań Famuru są: fotowoltaika, energetyka wiatrowa, magazynowanie energii, HVAC (inżynieria sanitarna, m.in. ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), kogeneracja, przesył i dystrybucja energii, opomiarowanie energii (Smart metering) oraz inteligentne sieci (Smart Grid). Jednocześnie Famur chce utrzymać silną pozycję na globalnym rynku dostawców maszyn i urządzeń górniczych.
Grupa Famur jest holdingiem technologicznym dostarczającym rozwiązania dla branż: energetycznej, wydobywczej oraz transportowo-przeładunkowej. Deklarowanym długoterminowym celem Grupy Famur jest wspieranie na różnych polach zielonej transformacji sektora energetycznego. FAMUR jest notowany na GPW od 2006 roku. Dominującym akcjonariuszem spółki jest TDJ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.