Z końcem października 2021 r. wygasła koncesja eksploatacyjna nr 44/96 Zielin w województwie zachodniopomorskim. Ropa naftowa i towarzyszący jej gaz ziemny zakończono tam wydobywać dwa miesiące wcześniej. Mimo tego instalacje naziemne kopalni nie zostały zlikwidowane. Co jest tego powodem?
- Wszystkie otwory poza jednym zostały już zlikwidowane, a strefy przyodwiertowe poddane rekultywacji. Instalacja kopalni funkcjonuje nadal i służy dostosowaniu do parametrów handlowych ropy naftowej i gazu ziemnego wydobywanych ze złóż Górzyca i Cychry - wyjaśnia Biuro Prasowe PGNiG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo korzystało z zielińskiego złoża przez dwie trzydzieści lat. W latach 1991-1995 wykonano 5 otworów o głębokości od 3200 do 3400 m. Pierwszą ropę i gaz uzyskano przy okazji testów produkcyjnych rozpoczętych w 1992 r., a wydobycie zakończono w sierpniu 2021 r.
Od początku eksploatacji na terenie objętym koncesją Zielin wydobyto 160,5 tys. ton ropy naftowej, 451,1 mln m3 gazu ziemnego towarzyszącego, oraz 37,3 tys. ton siarki. Złoże zostało wyeksploatowane w około 99 procentach.
Chociaż sczerpane złoża ropy naftowej i gazu ziemnego bywają przystosowywane do celów podziemnego magazynowania gazu lub bezzbiornikowego magazynowania odpadów w górotworze, to jednak w przypadku struktury Zielin PGNiG nie bierze pod uwagę takiej możliwości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.