Ponad miesiąc minął od momentu, gdy wykryto włamanie do zespołu schronów przeciwlotniczych na terenie po KWK Szombierki w Bytomiu. Co od tego czasu ustalono w sprawie?
9 listopada 2021 r. pierwszy zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda pisemnie zawiadomił Komendę Miejską Policji w Bytomiu, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie i wniósł o dalsze prowadzenie sprawy zgodnie z posiadanymi kompetencjami.
- W Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu w przedmiotowej sprawie prowadzone jest postępowanie sprawdzające. Zawiadomienie wpłynęło 9 listopada br. Ze względu na trwające czynności sprawdzające nie możemy udzielić informacji dotyczących prowadzonego postępowania. Ponadto Policja nie posiada zdjęć, które można by opublikować - informuje asp. Anna Oczkiewicz, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.
Jak wynika z dostępnych map, zespół podziemnych schronów rozciąga się od szybu Ewa, należącego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, prawie że do ulicy Zabrzańskiej. Jak nas poinformował Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK, schrony te nie znajdują się na ewidencji spółki.
- Schrony objęte są formą ochrony wynikającą z zapisów obowiązującego na tym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na chwilę obecną zniszczenia nie są rozpoznane, jak również nie jest podejmowany temat wykreślenia schronów z ewidencji zabytków - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
W Gminnej Ewidencji Zabytków w Bytomiu ujętych jest 9 pozycji ze schronami. GEZ to dokument przyjęty zarządzeniem Prezydenta Miasta Bytomia nr 406/20 z 23 września 2020 r. System obrony schronów byłej KWK Szombierki pomiędzy szybem Ewa a szybem Krystyna znajduje się tam pod pozycją nr 2230.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.