NFOŚiGW przypomina, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu Czyste Powietrze będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku.
– Oznacza to, że koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie, obejmującego swoim zakresem ten koszt, oraz zakupu i montażu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.) – informuje NFOŚiGW. – Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe. Czyste Powietrze to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym, dla osób z niskim dochodem.
Przypominamy, że w najnowszym rankingu programu Czyste Powietrze zdecydowanie wygrywają gminy woj. śląskiego. Zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 r. została gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice.
Co więcej, badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów – w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 proc. respondentów.
Na terenie woj. śląskiego już za dwa tygodnie wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze jest znacznie wolniejsze. W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gminy te wygrywają w rankingu na najgorsze, w których do tej pory nic nie robiono i jest najwięcej do zrobienia. Jednocześnie są dowodem na brak działań właściwych służb administracji które do tej pory nic nie robiły przez ostatnie lata aby poprawić sytuację.