W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła trwa rozruch największej w Polsce instalacji do produkcji mieszaniny popiołowo-wodnej.
Infrastruktura powierzchniowa składa się z trzech silosów o pojemności 150 m sześc. każdy (w sumie 450 m sześc.) przeznaczonych na odpady lub uboczne produkty spalania oraz czterech zbiorników o pojemności 30 m sześc. na cement, służący do wzbogacania mieszaniny popiołowo wodnej w celu przyspieszenia procesu utwardzania.
Instalacja wyposażona jest w nowoczesny układ sterowania oparty na sterowniku mikroprocesorowym powiązanym programowo z komputerem sterującym procesem do nadzoru procesu produkcji mieszaniny popiołowo–wodnej. Poszczególne etapy produkcji mieszaniny są kontrolowane przez sieć czujników, pozwalając na maksymalną automatyzację całego procesu. Nowoczesny, zaawansowany technologicznie, układ sterownia, pozwala na ingerencje w proces operatora w sytuacjach awaryjnych.
W założeniach projektowych, nowoczesna instalacja ma podać 150 ton pyłów dymnicowych na godzinę. Podczas prowadzonych testów ruchowych instalacji osiągnięto wynik 200 ton pyłu na godzinę.
Dla porównania wysłużona dotychczasowa instalacja posiada możliwość podania w okresie jednaj godziny maksymalnie 50 ton pyłów dymnicowych. Z uwagi wysokie parametry techniczne układów wytwarzających mieszaninę ( min. 150 ton na godzinę), istnieje jednoczesna możliwość rozładunku ośmiu autocystern dostarczających odpady, uboczne produkty spalania oraz cement. Plac manewrowy o powierzchni prawie 3000 m kw. w pełni pozwala zachować bezpieczeństwo przy rozładunku cystern do silosów.
Likwidacja wyrobisk górniczych, zrobów i pustek poeksploatacyjnych, w procesie podsadzania mieszaniną popiołowo-wodną minimalizuje zagrożenie pożarowe, metanowe, ogranicza deformację terenu i szkody górnicze. Ma duży wpływ na ochronę środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.