Projektowane zmiany w strukturze nadzoru górniczego nie przewidują redukcji zatrudnienia. Sytuacja prawna pracowników przewidzianego do likwidacji Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach jest stabilna - zapewnił w czwartek Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.
Zniesienie gliwickiego OUG i przekazanie jego zadań innym jednostkom nadzoru górniczego przewiduje skierowany w ostatnich dniach do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie określenia nazw, siedzib i właściwości miejscowej okręgowych urzędów górniczych oraz zniesienia Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach.
OUG w Gliwicach jest jednym z jedenastu okręgowych urzędów górniczych, wraz z Wyższym Urzędem Górniczym tworzących strukturę nadzoru górniczego w Polsce. Jego planowane zniesienie wynika ze zmniejszającej się liczby kopalń węgla kamiennego. Zadania gliwickiego urzędu przejmą urzędy górnicze w Katowicach i Rybniku; zmieni się też terytorialny obszar działania OUG w Krakowie.
- Planuje się wejście w życie projektowanego rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Mając na uwadze terminy procesu legislacyjnego, zapewne można oczekiwać wejścia w życie tych zmian nawet w drugim kwartale 2022 roku - oceniła w czwartek rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Anna Swiniarska-Tadla.
Zapewniła, że w wyniku zmian urzędnicy OUG nie stracą pracy. Prezes WUG wyznaczy pracownikom, wykonującym dotychczas pracę w OUG w Gliwicach, odpowiednie stanowisko pracy w urzędzie górniczym, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności zawodowe tych pracowników - poinformowała Anna Swiniarska-Tadla, wskazując na konieczność optymalnego wykorzystania wiedzy i umiejętności pracowników gliwickiego urzędu.
Planowane zniesienie OUG w Gliwicach to kolejny etap zmian w nadzorze górniczym. Wcześniej, w następstwie zamykania kolejnych kopalń, zlikwidowano już urzędy górnicze w Sosnowcu, Częstochowie, Bytomiu i Tychach. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza wskazuje na potrzebę dalszej reorganizacji OUG, w szczególności na obszarze woj. śląskiego - podał resort aktywów państwowych.
- Obecnie w woj. śląskim działają trzy okręgowe urzędy górnicze: w Gliwicach, Katowicach i Rybniku, a ich właściwość miejscowa obejmuje prawie całe woj. śląskie, całe woj. opolskie oraz niewielką część woj. małopolskiego. W związku z restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego powstała potrzeba dostosowania obecnej struktury organizacyjnej organów nadzoru górniczego do zmieniającej się dynamicznie sytuacji w polskim górnictwie - podała rzeczniczka WUG.
Jak wyjaśniła, zgodnie z przepisami, chcąc zreorganizować właściwości miejscowe urzędów, czyli zmniejszyć ich liczbę w woj. śląskim z trzech do dwóch, w rozporządzeniu należało formalnie znieść jeden spośród trzech istniejących dotąd urzędów. - To zabieg wyłącznie formalny, ponieważ zakładana reorganizacja wyznacza nowe granice dla dwóch urzędów w miejsce trzech, a częściowo reorganizacja ta obejmie także część właściwości miejscowej czwartego urzędu - OUG w Krakowie - wskazała Anna Swiniarska-Tadla.
Ponadto projektowane rozporządzenie zmieni siedzibę rybnickiego urzędu, który przeniesie się z Rybnika do pobliskich Jankowic. W wyniku tej zmiany nastąpi optymalizacja kosztów wynajmu powierzchni biurowych dla potrzeb OUG w Rybniku - wyjaśnia MAP.
Równolegle procedowana jest nowelizacja Prawa Geologicznego i Górniczego, przewidująca likwidację innego organu nadzoru górniczego - Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG) w Katowicach, którego zadania przejmie WUG. Specjalistyczny urząd jest odpowiedzialny m.in. za nadzór nad podziemnymi obiektami budowlanymi i niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi w kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.