- Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym – powiedział po środowym (8 grudnia) spotkaniu ze stroną związkową wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. W jego ocenie parlament powinien przyjąć ustawę w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku.
Spotkanie rozpoczęło się w środę o godz. 12 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Związkowcy przed jego rozpoczęciem wskazywali, że chcą się dowiedzieć, czy możliwe będzie wsparcie budżetowe kopalń zanim Komisja Europejska wyda ewentualną zgodę na subwencjonowanie likwidowanej branży.
Wiceminister Pyzik po zakończeniu spotkania powiedział, że takie rozwiązanie jest przygotowywane. - Podstawowa sprawa to zapewnienie płynności firmom górniczym. Rząd RP zrobi wszystko, żeby ta ścieżka legislacyjna była jak najkrótsza i jak najprostsza – argumentował wiceminister Pyzik.
Jak określił ustawa jest już „dopieszczona” i ma być procedowana ścieżką poselską, która jak najszybsza. Sejm miałby się nią zająć już podczas przyszłotygodniowego posiedzenia, a cały proces legislacyjny – w ocenie wiceministra Pyzika – powinien zakończyć pod koniec stycznia.
Na czym miałyby polegać instrumenty pomocowe? Wg informacji przekazanych przez szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza ustawa ma umożliwić zawieszenie spłaty zobowiązań spółek węglowych wobec ZUS i Polskiego Funduszu Rozwoju. W przypadku samej Polskiej Grupy Górniczej ma to być ok. 2 mld zł.
Wiceminister Pyzik odniósł się także do kwestii zaawansowania negocjacji z Komisją Europejską. Jak zapowiedział w drugiej połowie stycznia ma zostać złożony wniosek notyfikacyjny dotyczący programu transformacji górnictwa.
Jak przyznał zakończenie procesu prenotyfikacji wcale nie oznacza wstępnej zgody Brukseli na subwencjonowanie likwidowanych kopalń.
- Nie ma takiej zgody i nikt nie wie, czy ona będzie czy nie. Zakładam, że w jakiejś perspektywie, po przeprowadzeniu wniosku notyfikacyjnego, wszystko zakończy się sukcesem. Natomiast Komisja Europejska wyraźnie nam powiedziała, że nie daje nam zgody na pewne działania – zaznaczył Pyzik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli Jastrzębie III i Pokój nie pójdą w tym roku do SRK? Przyznam, że już się gubię! Flaki - gdy ceny węgla m in. w ARA były niższe jak te w umowach długoterminowych z PGG, nie zadziałał wspomniany przez ciebie „bezpiecznik” tylko energetyka wypowiedziała umowy. Zapamiętaj! Reguła jest taka gdy jest drogo to sprzedajemy taniej, a gdy jest tanio to sprzedajemy jeszcze taniej!!!
Panowie wiadomo kiedy te odprawy sfinalizujo
Cześć górnicy. Ostatnio tu dyskutowałem i widziałem sporo narzekania, że PGG sprzedaje węgiel za grosze i dlatego jest nierentowne. A ostatnio się spotkałem z wersją, że to przez umowy długoterminowe które w razie spadku cen węgla miały Was chronić, no ale że ceny wzrosły to sytuacja wygląda jak wygląda, a PGG i tak sprzedaje najmniej ile może zgodnie z umową, a jak energetyka chce więcej, to już po cenach rynkowych. Więc jak to jest? Kłamiecie tu, że ktoś Was specjalnie chce wykończyć, czy tamte źródła kłamią, że to przez umowy długoterminowe które wiążą PGG ręce?
Jestem juz tym wszystkim zmęczony.
Mina pana wicemistera mówi sama za siebie , dalszy komentarz jest zupełnie zbędny.
Na stronach zwiazkowych macie górnicy wszystko ładnie wyjaśnione!
A może by nam Górnikom pan minister powiedział na jakie działania unia się nie zgodzi ?co to ma być zgaduj zgadula!co my górnicy jesteśmy tak daremnie jak rząd i związki !?czego się mamy spodziewać jeszcze mniejszych wypłat .który biznes z taką niewiadomą będzie się rozwijał.majac 10lat przepracowane mogę liczyć na co że stracę zdrowie ale będę żył za 3500 Zeta jeszcze przez rok a co za dwa lata?
Pewne działania ??? Na jakie działania, jak zawsze piszą o wszystkim i niczym wszystko już jest ustalone tylko przeciągają w czasie. Ludzie są zmęczeni takimi artykułami żadnych konkretów.