Uroczysty przebieg miały tegoroczne obchody Barbórki Politechniki Śląskiej zorganizowane w piątek, 3 grudnia, w gliwickiej Arenie. Wręczono odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie górnicze, a dla studentów Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej przygotowano skok przez skórę. Wśród licznie przybyłych gości był Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za górnictwo węglowe i transformację spółek energetycznych.
Życzenia barbórkowe na ręce górniczej braci za pośrednictwem Piotra Pyzika przekazał wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
„Od pokoleń dzień wspomnienia św. Barbary jest najważniejszym dniem w roku dla każdego pracownika przemysłu wydobywczego. Barbórka to wyjątkowy moment radości z wykonanej pracy i pokonanych trudów oraz solidarności względem siebie. Dziś wszyscy Polacy są myślami z tymi, którzy każdego dnia wykonują swoje obowiązki z narażeniem życia. 4 grudnia wspominamy również tych, którzy zapłacili najwyższy cenę za swoją ofiarną pracę. Nie ma ich wśród nas, odeszli na wieczną szychtę, ale pozostaną na zawsze w naszych sercach, jako symbol poświęcenia dla drugiego człowieka. Dzisiejsze obchody barbórkowe, to także święto wszystkich tych, którzy na co dzień kształtują przyszłych inżynierów górników. Dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu z uniwersyteckich murów wychodzą profesjonaliści, bez których nie możliwe byłoby funkcjonowanie polskiego przemysłu wydobywczego. Państwa codzienna praca ze studentami jest początkiem procesu, dzięki któremu może funkcjonować polska gospodarka, a Polacy mają zapewnione bezpieczeństwo. Dziś jedyne słowo, które przychodzi mi na myśl to – dziękuję. Dziękuje za Wasz trud podejmowany z myślą o innych, zaangażowanie, poświęcenie, za pielęgnowanie wielowiekowej tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie” – napisał liście wicepremier Sasin.
Wiceminister Piotr Pyzik podkreślił, że równie ważna, jak restrukturyzacja polskiego górnictwa, jest transformacja całego regionu. Wspomniał, że cena energii jest kluczowa dla konkurencyjności gospodarki, tak polskiej, jak i europejskiej.
Prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, wskazał z kolei, że w Europie od kilku lat trwa bezpardonowa walka z węglem.
- Dlaczego nie lubimy węgla? Bo jest tani, bo brudzi, bo wydobywa się go spod ziemi, bo przy spalaniu wydziela CO2, bo zabezpiecza nam ciepło i prąd elektryczny, wreszcie dlatego, ponieważ jest go dużo, a jeśli czegoś jest dużo, to tego nie lubimy – stwierdził dziekan.
- Przeżyliśmy ostatnio wielki szok, jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej na europejskich giełdach. Tymczasem ceny energii w Polsce były jeszcze stosunkowo niskie. To efekt kontraktów długoterminowych. W tej chwili kopalnie dopłacają do węgla ok. 45 zł. Przez trzy kwartały strata branży wzrosła o 2,3 mld zł. Tylko dlatego, że kopalnie nie mogły podnieść cen węgla. Tymczasem cena energii elektrycznej i stali wielokrotnie wzrastała. I znów zadajemy pytanie: kto tu kogo dotuje? Górnictwo znowu dotuje energetykę. Pytanie - jak długo górnictwo to wytrzyma? Cena węgla na świecie poszybowała wysoko w górę. W USA cały zaplanowany do wydobycia węgiel na lata 2022 i 2023 został już wyprzedany, a u nas mówi się tylko o likwidacji górnictwa. W takiej, jak dziś, sytuacji, to ono samo się zlikwiduje. W 2024 r. zacznie nam brakować energii elektrycznej. Jej ceny drastycznie wzrosną, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Nasze towary przestaną być konkurencyjne – mówił w trakcie swego wystąpienia prof. inż. Franciszek Plewa.
Dodał, że w wielu rejonach świata gospodarki postawiły na węgiel, jako paliwo konkurencyjne.
Prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor Politechniki Śląskiej, podkreślił, że uczelnia prowadzi obecnie aż pięć kierunków studiów, wykorzystujących wiedzę i doświadczenie płynące z górnictwa, ale przy tym nowoczesnych. Wspomniał, że polscy inżynierowie górniczy są poszukiwanymi specjalistami m.in. za granicą. Przywołał elementy składające się na etos górniczej pracy: dyscyplinę, solidność, sumienność, odpowiedzialność, a często także narażanie życia.
W trakcie uroczystości barbórkowej wręczono odznaczenia, medale i awanse na stopnie górnicze. Ceremonię poprowadzili: wiceminister Piotr Pyzik oraz prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek. Były rektor uczelni prof. inż. Andrzej Karbownik otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.
Akademię barbórkową uświetnił skok przez skórę studentów IV roku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz występ zespołu Dąbrowiacy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.