- Mamy informacje, że rozmowy z Komisją Europejską zakończyły oficjalnie proces prenotyfikacji. Czekamy teraz na informacje, czy od 1 stycznia będzie można uruchomić pomoc – powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Bogusław Hutek, lider górniczej Solidarności.
Chodzi o spotkanie, które odbyło się w czwartek, 2 grudnia, w Komisji Europejskiej pomiędzy Piotrem Pyzikiem, wiceministrem aktywów państwowych a Olivierem Geursentem, dyrektorem generalnym dyrekcji ds. konkurencyjności. Tematem rozmów była kwestia realizacji programu wygaszania górnictwa węglowego, który zakłada subwencjonowanie kopalń.
- Z sygnałów, które otrzymaliśmy wynika, że zakończony został proces prenotyfikacji, teraz polska strona ma złożyć wniosek notyfikacyjny. Natomiast dla mnie najważniejsze jest to, czy zakończony proces prenotyfikacji i złożenie do końca stycznia wniosku notyfikacyjnego, oznacza zgodę na uruchomienie dla nas środków od 1 stycznia – powiedział Hutek.
Jak dodał związkowiec, otrzymanie pomocy publicznej ma największe znaczenie dla Polskiej Grupy Górniczej, czyli największej spółki węglowej.
- Pozostałe spółki będą mogły liczyć na pomoc koncernów, których są częścią. PGG takich możliwości nie ma. Czekamy na spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych niecierpliwością, bo nie wiadomo, czy ta kwestia została uzgodniona. Liczymy, że to spotkanie odbędzie się w poniedziałek lub we wtorek. Jeśli udzielenie takiej pomocy od początku roku będzie możliwe, to możemy myśleć o najbliższej przyszłości ze spokojem. Natomiast jeśli to nie zostało załatwione i dopóki nie skończy się proces notyfikacji, nie będziemy mogli uruchomić jako państwo środków pomocowych, to mamy problem – dodał Hutek.
Po zakończeniu czwartkowego spotkania przedstawiciele MAP poinformowali jedynie w krótkim komunikacie, że uzgodniono, iż Polska jak najszybciej złoży do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego.
- Rozmowy z KE były bardzo konstruktywne pomimo pojawiających się rozbieżności. Dziękuję panu dyrektorowi za otwartość. Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Piotr Pyzik, który dodał, że kluczowe jest zabezpieczenie finansowe przyszłości pracowników sektora.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Musicie poczekać z urlopami, odprawami i dopłatą do wydobycia jak Unia powie tak, ale patrząc na sytuację w sprawie Turow, praworządności to możecie obudzić się z ręką w nocniku Ale o podwyżki/jednorazówkę powalczcie !!!! Może się jeszcze uda hihi