KGHM Polska Miedź SA to światowy lider produkcji miedzi, srebra oraz innych metali nieżelaznych. Koncern posiada zakłady w Europie, Ameryce Północnej i Południowej.
Zagłębie Miedziowe, zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce, to serce KGHM, w którym koncern prowadzi działalność od ponad pół wieku. Spółka znajduje się w prestiżowym gronie nielicznych producentów miedzi funkcjonujących w oparciu o pełen ciąg technologiczny. Grupę KGHM tworzą oddziały i spółki zatrudniające około 34 tys. osób.
Trzy kopalnie
Ruda miedzi jest wydobywana w trzech podziemnych kopalniach KGHM w Polsce: ZG Lubin, ZG Rudna, ZG Polkowice-Sieroszowice. W kolejnej fazie ruda poddawana jest wzbogaceniu do postaci koncentratu o zawartości ok. 23 proc. Cu w Zakładach Wzbogacania Rud. Z koncentratu w hutach Legnica i Głogów wytwarzana jest wysokiej jakości miedź oraz najwyższej próby srebro, złoto i inne metale. Z katod miedzianych w Hucie Cedynia produkowana jest walcówka oraz drut z miedzi beztlenowej zawierający srebro. Odpady poflotacyjne są zagospodarowywane w Obiekcie Żelazny Most. Nad bezpieczeństwem pracowników KGHM czuwa Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego. Nowoczesną obsługą teleinformatyczną zajmuje się Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji. Proces produkcji w KGHM integruje wszystkie oddziały koncernu. Dopiero razem, współdziałając, tworzą spójny i efektywny organizm.
Miedź i srebro są surowcami niezbędnymi dla rozwoju globalnej gospodarki. W czasie swojej ponad 60-letniej działalności KGHM wydobył ponad miliard ton urobku i wyprodukował 20 mln ton miedzi. Obecne zasoby pozwalają na dalszą pracę przez około 40-50 lat.
Złoża rud miedzi eksploatowane przez KGHM w Polsce zalegają monoklinalnie na głębokości od kilkuset do 1500 m. Minerały miedzi występują w trzech głównych odmianach litologicznych skał. Poszczególne typy rud miedzi to: piaskowcowe, łupkowe i węglanowe. W rudach tych najbardziej rozpowszechnione są cztery podstawowe siarczki miedzi: chalkozyn, bornit, chalkopiryt i kowelin. Złoże należy do typu stratoidalnych złóż występujących w skałach osadowych o zróżnicowanej miąższości sięgającej kilkunastu metrów. W serii złożowej obecne są strefy uskokowe o zrzutach sięgających kilkudziesięciu metrów.
Wydobycie rudy miedzi w Polsce jest skoncentrowane w trzech kopalniach głębinowych: Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Przetwarzanie rudy odbywa się w Zakładach Wzbogacania Rud, a produkcja miedzi, srebra i innych produktów – w hutach w Głogowie i Legnicy oraz walcowni Cedynia.
Wydobywanie rudy miedzi i jej dostarczanie do zakładów wzbogacania to złożony proces, na który składają się: · wiercenie otworów strzałowych, · uzbrajanie otworów ładunkami wybuchowymi, · wykonywanie obudowy kotwowej, · dokonywanie obrywki w przodkach i w wyrobiskach, · odstawa urobku na taśmociągi, · kruszenie dużych brył skalnych, · transport rudy do komór kruszarek, · wyciąganie rudy na powierzchnię urządzeniami w szybach wydobywczych, · transport rudy do zakładów wzbogacania.
Skuteczny odzysk pierwiastków
Wzbogacanie rudy miedzi to proces mechanicznej przeróbki, który umożliwia efektywne zagospodarowanie wydobywanej rudy. W rezultacie otrzymuje się koncentrat o takiej zawartości miedzi, która umożliwia jego przetworzenie w hucie. Proces ten jest niezbędny ze względu na średnią zawartość 1,52 proc. miedzi w eksploatowanych w Polsce złożach. Zastosowana przez KGHM technologia umożliwia skuteczny odzysk miedzi oraz srebra i innych pierwiastków z wydobywanego urobku.
Oddział Zakłady Wzbogacania Rud, który działa przy polskich kopalniach KGHM, produkuje rocznie około 2 mln ton koncentratu o średniej zawartości 23 proc. miedzi. W każdym z trzech oddziałów wchodzących w jego skład stosowane są jednakowe operacje i procesy: przesiewanie, kruszenie, mielenie, klasyfikacja, flotacja oraz zagęszczanie, filtracja i suszenie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.