Tegoroczną Barbórkę górnicy z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach powitają, prowadząc eksploatację trzema ścianami. W przyszłym roku zakład utrzyma dotychczasowy model funkcjonowania.
Wydobycie jest obecnie prowadzone ścianami 920 i 923 w pokładzie 209 oraz ścianą 501 w pokładzie 215. Wybiegi dwóch pierwszych są spore, sięgają odpowiednio 1050 m i 1600 m. Wybieg trzeciej ściany to około 600 m.
Zapewnić bezpieczeństwo
– W grudniu zakończymy fedrowanie ścianami 920 i 501. Uruchomiona zostanie ściana 502 w pokładzie 215. Pod względem warunków geologiczno-górniczych będzie podobna do ściany 501. Jej wybieg sięgnie 600 m. Ponadto szykowana jest do eksploatacji ściana 924 w pokładzie 209, której rozruch przewidujemy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jej wybieg sięgnie 1500 m – tłumaczy Paweł Pruba, zastępca kierownika Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji w lędzińskim zakładzie górniczym.
Ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit zaliczany jest do stosunkowo bezpiecznych zakładów górniczych: nie występuje w nim zagrożenie wyrzutami gazów i skał, a zagrożenie wybuchem pyłu węglowego i tąpaniami jest na niskim poziomie, podobnie jak zagrożenie wodne sklasyfikowane w większości jako I (najniższy) stopień.
Zagrożenie metanowe występuje jedynie w parceli A pokładu 318 – górnicy zetknęli się z nim na etapie drążenia wyrobisk przygotowawczych. Zalegający tam surowiec charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 26 megadżuli na kilogram. Mimo że zagrożenie metanowe w tym rejonie nie wykracza poza najniższą, I kategorię, podjęto wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zatrudnionej załodze.
– Obecnie na dole mamy do czynienia z IV i V grupą skłonności do samozapalenia się węgla. Prowadzimy więc szeroką profilaktykę przeciwpożarową, korzystamy z odpowiednio zaprojektowanych systemów przewietrzania, stosowana jest inertyzacja zrobów azotem. W ruchu Ziemowit na bieżąco prowadzone jest również odwadnianie wyrobisk górniczych. W sumie odpompowujemy ok. 33 m sześc. wody na minutę – dodaje Paweł Pruba.
Ponadto właśnie zakończono likwidację ściany 107, ostatniej w parceli E pokładu 209. Tam węgiel wybierano od 2014 r. W sumie z ośmiu ścian wydobywczych uzyskano około 11 mln t węgla.
Uproszczenie wentylacji
– Zakończenie eksploatacji w parceli E uprościło nam zarówno schemat wentylacyjny zakładu, jak i system odwodnienia kopalni. Fakt ten z pewnością przełoży się na zmniejszenie kosztów wydobycia, a przede wszystkim poprawi poziom bezpieczeństwa pracy załogi – wyjaśnia Wojciech Klimas, kierownik Działu Wentylacji w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit.
Teraz wydobycie koncentruje się w północnej części parceli D pokładu 209. Wybrano tam m.in. ścianę 922 o wybiegu 1885 m i długości 195 m. Dała prawie 1,1 mln t węgla. Ten rejon kopalni słynie z długich wybiegów ścian sięgających 2 km o wysokości nawet do 3 m. Warunki geologiczno-górnicze przypominają te panujące w pokładzie 209 w parceli E. Kopalnia zamierza kontynuować wydobycie w parceli D kolejnymi ścianami.
Na brak zajęcia nie mogą narzekać z pewnością brygady oddziałów robót przygotowawczych prowadzących intensywne prace w celu udostępnienia i rozcięcia nowych ścian wydobywczych, w tym GRP 2 i GRP 4, którymi kierują Łukasz Bacza oraz Arnold Bula. Podobnie jak cała załoga kopalni, ich pracownicy również spędzą tegoroczny okres barbórkowy na wytężonej pracy.
Kierownictwo dziękuje i życzy górniczego szczęścia
W bieżącym roku górnicy z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit wydobędą około 3 mln t węgla i wydrążą około 9 km wyrobisk. Kolejny rok chcą zamknąć podobnymi wynikami.
– Podstawą dobrego funkcjonowania kopalni jest jej załoga, której, korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować za dobrą, wydajną pracę i zaangażowanie. Z okazji górniczego święta wszystkim pracownikom i ich rodzinom, a także całemu górniczemu środowisku życzę w imieniu swoim i kierownictwa kopalni wiele pomyślności i szczęścia górniczego – podsumowuje Tomasz Kudłacik, naczelny inżynier ruchu Ziemowit.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dariuszu i z czego tu sie cieszyĆ ? przykro mi ze tak masz
Wszystkie podane ściany to nie piast tylko Ziemowit
Na razie to Dariuszku, tobie metan poleciał z pewnej części ciała. Jak masz problem to bierz papiery i przybywaj do PGG, takiego eksperta bankowo przyjmą :)
@Dariusz zazdrościsz, czy w czym problem? ;) Oby jak najdłużej te komfortowe warunki u nas panowały ;)
Co wy wiecie o górnictwie , w JSW wszystkie kopalnie są zaliczone do IV kategorii zagrożenia metanowego wy metan znacie tylko z kuchenek w kuchni .