- Przewidziane w rządowej tarczy antyinflacyjnej zmniejszenie opodatkowania energii jest realizacją postulatu śląsko-dąbrowskiej Solidarności; szkoda jednak, że nie został on zrealizowany w całości - skomentował w czwartek lider regionalnej S Dominik Kolorz.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili w czwartek pakiet obniżek podatków i danin, które mają złagodzić skutki wzrostu inflacji - tzw. tarczę antyinflacyjną. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.
- Prezentując tarczę antyinflacyjną pan premier przyznał nam rację. Dobrze, że rząd w końcu nas posłuchał. Niestety, jest też łyżka dziegciu w tej beczce miodu. VAT na energię ma zostać obniżony tylko na trzy miesiące - my proponowaliśmy bezterminową obniżkę. Nic przecież nie wskazuje na to, że za kwartał kryzys energetyczny w Europie się skończy i prąd stanieje - powiedział w czwartek Dominik Kolorz.
W ramach tarczy antyinflacyjnej na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na gaz zostanie obniżona do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.). Gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną, a dla pozostałych odbiorców akcyza zostanie obniżona do minimum UE. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona do 5 proc. (z obecnych 23 proc.).
Postulat obniżenia opodatkowania energii został zgłoszony w stanowisku przyjętym 14 października przez Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. W adresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego dokumencie związkowcy wskazali wówczas, że stawka VAT na energię elektryczną należy w Polsce do najwyższych w UE. Ocenili też, że obniżka opodatkowania będzie rozwiązaniem znacznie lepszym, niż jakiekolwiek rekompensaty za wzrost cen prądu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.