Siedem procent krajowej produkcji węglowodorów pochodzi z Dolnego Śląska. Region kojarzony od dziesięcioleci raczej z kamieniołomami, miedzią i węglem brunatnym posiada również złoża gazu ziemnego.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi wydobycie w północnej części województwa dolnośląskiego. Jest tam zlokalizowanych 14 koncesji eksploatacyjnych, m.in. Żuchlów, Załęcze czy Borzęcin
- Wszystkie wspomniane koncesje eksploatacyjne na Dolnym Śląsku są obowiązujące, a PGNiG prowadzi w oparciu o nie eksploatację od lat 90. ubiegłego wieku. W roku 2020 produkcja ze złóż objętych wymienionych koncesjami stanowiła około 7 proc. produkcji krajowej - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
W przypadku złóż Borzęcin, Żuchlów i Załęcze termin koncesji wydobywczej na wydobywanie gazu ziemnego upływa 21 czerwca 2023 r. Aktualnie spółka nie prowadzimy prac poszukiwawczych na terenie Dolnego Śląska, choć w swojej działalności poszukiwawczej PGNiG rozważa różne lokalizacje przyszłych potencjalnych inwestycji w wielu rejonach kraju.
Poza wydobyciem, w województwie dolnośląskim prowadzi się również podziemne magazynowanie gazu.
- Koncesja nr 11/1995 na bezzbiornikowe magazynowanie gazu ziemnego w górotworze obszaru górniczego „Wierzchowice” została wydana w 1995 r. na okres 40 lat. Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice został utworzony w oparciu o wyeksploatowane złoże gazu ziemnego Wierzchowice. Jest to największy czynny magazyn gazu w Polsce - wskazuje Biuro Prasowe PGNiG.
Komory magazynowe podlegają okresowej kontroli i badaniom. W ramach kontroli prowadzi się pomiary echometryczne kształtu i objętości, pomiary głębokości spągu komory, pomiary temperatury w komorze oraz przegląd wgłębnego zaworu bezpieczeństwa, badania stanu technicznego kolumny rur wydobywczych, przegląd i konserwacja głowicy eksploatacyjnej. Na podstawie wyników badań i pomiarów zostaje dokonana ocena stanu technicznego komory magazynowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.