W środę, 3 listopada, w samo południe oficjalnie zostanie otwarta Kwatera Południowa Zbiornika Unieszkodliwiania Odpadów Żelazny Most należącego do KGHM Polska Miedź. Jak informują służby prasowe spółki w uroczystości ma wziąć udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Inwestycja pierwotnie miała zostać ukończona w 2022 r.
Rozbudowa zbiornika była jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez KGHM Polska Miedź w ostatnich latach. Dzięki Kwaterze Południowej Żelazny Most będzie największym w Europie i jednym z największych obiektów tego typu na świecie.
Zbiornik jest monitorowany całodobowo przez ponad 41 tys. czujników. Rocznie do składowiska trafia około 29 mln t odpadów poflotacyjnych. Żelazny Most dotychczas zajmował powierzchnię 1400 ha. Po dobudowaniu Kwatery Południowej jego powierzchnia wzrosła do 2000 ha.
W przypadku budowy zapór na Kwaterze Południowej wykorzystano inną technologię od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa polegała to na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio do wewnątrz zbiornika. Nowy sposób opiera się natomiast na budowie zapór na zewnątrz. Został on wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź, projektantów i zatwierdzony przez zespół międzynarodowych ekspertów. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia.
Spółka wyjaśniła także, że rozbudowa zbiornika stanowi milowy krok w historii Oddziału Zakład Hydrotechniczny, który odpowiada za funkcjonowanie Żelaznego Mostu.
W nowym obiekcie całkowicie zmieni się podejście do deponowania odpadów, co jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla załogi. Dodatkowym i niezbędnym elementem Kwatery Południowej jest równolegle budowana Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów, która rozdziela odpad na dwa odrębne strumienie. Jeden przeznaczony do nadbudowy zapór, a drugi do wypełnienia czaszy obiektu - wyjaśniono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.