Transformacja energetyczna to ogromne koszty. Wyzwaniem będzie pakiet przepisów Fit for 55, który pozwala ująć ambicje klimatyczne w realia prawne i potwierdza, że redukcja emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. jest możliwa.
Polski rząd zgadza się z większością zapisów, nad innymi proponuje dyskusję. Także firmy energetyczne i niezależni eksperci postulują, aby kluczowymi elementami na drodze do sprawiedliwej transformacji były reforma systemu handlu emisjami (ETS) oraz zagwarantowanie podtrzymania przez UE możliwości wsparcia dla projektów gazowych.
Prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, podkreślił podczas XIII EKG w Katowicach, że ramy rozwoju społeczno-gospodarczego wyznaczane są dziś w Brukseli.
– Sumy przewidziane na wsparcie transformacji są niewspółmierne do szacowanych kosztów niezbędnych zmian w gospodarkach poszczególnych krajów – poinformował.
Dodał, że gdybyśmy nie bronili węgla jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy w procesie transformacji dużo dalej.
– Musimy patrzeć dalej, nie tylko na polskie podwórko. Nie można też ulegać iluzji, że potrafimy pewien okres przetrwać. Przykład to EU ETS. Od początku było wiadomo, że te ceny będą rosły – mówił profesor.
Na zagrożenie rozszerzenia ubóstwa energetycznego jako konsekwencji niedostosowania regulacji do specyfiki krajów Unii zwrócił uwagę Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
– Musimy działać ostrożnie, by plan ten nie był kontrskuteczny. Nie możemy przecież doprowadzić do wzrostu skali ubóstwa energetycznego – podkreślił.
Zwrócił także uwagę na istotną rolę gazu w transformacji energetycznej.
– W pakiecie Fit for 55 korzyści nie widzimy, bo nie zakłada on wsparcia dla inwestycji gazowych, a to przecież jest dla nas paliwo na czas przejściowy. To wyciąganie z drabiny podstawowego szczebla, bez którego ona się rozleci. Nie ma transformacji bez gazu – mówił Dąbrowski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.