W najbliższym czasie EUR/PLN może testować poziom 4,63 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Choć krajowa krzywa rentowności znów przesunęła się do rekordowo wysokich poziomów, zdaniem ekonomisty jest jeszcze przestrzeń do wzrostów.
- Dla krajowej waluty nowy tydzień nie rozpoczyna się zbyt dobrze. Złoty traci na wartości, a kurs EUR/PLN sięga 4,62. Decyduje o tym głównie sentyment globalny wyrażony umacniającym się dolarem i frankiem szwajcarskim, czyli walutami bezpiecznymi. Na to nakłada się ciągły spór Warszawy z Brukselą o akceptację Krajowego Planu Odbudowy. W efekcie złoty kieruje się na coraz słabsze poziomy i może w najbliższych dniach testować 4,63/EUR - powiedział Mateusz Sutowicz.
W piątek (godz. 10.00) GUS poda wstępne dane o inflacji CPI za mijający miesiąc. W mojej ocenie to sprawi, że inwestorzy przypomną sobie narrację o normalizacji polityki pieniężnej i podwyżkach stóp procentowych, a złoty będzie miał szansę na umocnienie - dodał.
W poniedziałek złoty od rana osłabiał się wobec euro i dolara, przy umacniającym się wobec euro dolarze. Po południu EUR/PLN rośnie o 0,3 proc. do blisko 4,62, a USD/PLN zwyżkuje o 0,6 proc. do 3,98.
RYNEK DŁUGU
Rentowności SPW po raz kolejny poszły w górę, a cała krzywa rentowności przesunęła się do nowego rekordowego poziomu. 10- i 5-latki poprawiły ponad 2-letni szczyt, a rentowność papierów 2-letnich jest na najwyższym poziomie od 4 lat.
Na podwyżki stóp procentowych liczy krajowy rynek długu, który kontynuuje wzrosty rentowności. Dochodowość 10-latek jest już powyżej 2,90 proc. Oczekiwania inwestorów co do najbliższego posiedzenia są agresywne, aczkolwiek nie nierealne. Spodziewam się, że rentowności 10-latek mogą dotrzeć do poziomu 3 proc., który jednak okaże się barierą, blisko której rynek zastanowi się co dalej i zaczeka na decyzję RPP - powiedział Sutowicz.
Zwrócił uwagę, że w najbliższy piątek GUS opublikuje październikowy szybki szacunek inflacji CPI, a w środę, 3 listopada, poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych.
e względu na te wydarzenia przed nami ciekawy przełom października i listopada, który będzie wiązał się z podwyższoną zmiennością - dodał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych zniżkują o 3 pb do 1,629 proc., a niemieckich idą w dół o 3 pb do poziomu -0,118 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.