Dodatkowy punkt konsultacyjny rządowego programu wsparcia inwestycji proekologicznych Czyste Powietrze uruchomił w poniedziałek samorząd Rybnika. To w tym mieście złożono w II kw. br. najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - ponad 700.
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazuje jedne z najwyższych w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego dot. walki ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu. Z przeprowadzonej w 2018 r. inwentaryzacji źródeł ogrzewania wynikało, że kotłami na węgiel ogrzewanych było wówczas w Rybniku ok. 14 tys. z 18,5 tys. wszystkich domów jednorodzinnych.
Obecnie miasto szacuje, że mieszkańcy Rybnika wymieniają około 1 tys. kotłów rocznie. Zgodnie jednak z zapisami regionalnej uchwały antysmogowej w ok. 10 tys. rybnickich domów jednorodzinnych wymiana źródeł ciepła będzie musiała nastąpić w najbliższych latach, tj. do końca 2027 r.
W rankingu pokazującym aktywność gmin w Czystym Powietrzu, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), Rybnik w I kw. br. zajął 15. miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1 tys. mieszkańców oraz 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów - w tym czasie ubyło tam 551 niespełniających norm pieców
- W II kw. br. mieszkańcy Rybnika złożyli najwięcej wniosków do Czystego Powietrza w skali kraju - 712. Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta - komentował w ostatnich tygodniach lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.
- Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu Czyste Powietrze. Przykładem jest Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam ponad 3 tys. wniosków: najwięcej w całym programie - podkreślił Guła.
Od początku trwania programu do pierwszych dni września br. w Rybniku złożono 3538 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć na terenie miasta, z czego w 3370 wniosków dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami programu.
Rybniccy samorządowcy oceniają, że przyczynił się do tego w dużej mierze punkt konsultacyjny Czystego Powietrza, prowadzony przez gminę na podstawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rybniczanie, mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła, dostają w punkcie kompleksową pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie.
- Uruchomienie dodatkowego punktu jest konsekwencją olbrzymiego zainteresowania tematem dofinansowania do inwestycji służących ochronie powietrza wśród mieszkańców Rybnika oraz następstwem porozumienia, które miasto zawarło z WFOŚiGW w Katowicach - powiedział w poniedziałek kierownik referatu ochrony powietrza w wydziale ekologii rybnickiego magistratu Rafał Kołodziej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.