- PGNiG planuje zakończyć reorganizację do ok. połowy 2022 r. - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. W pierwszej kolejności powstanie spółka celowa, do której trafią aktywa operacyjne i koncesje PGNiG, nowa struktura ma ułatwić fuzję z PKN Orlen i Lotosem.
- Operacja jest podzielona na trzy etapy, w pierwszym wszystkie aktywa operacyjne, jak wydobycie, oddział obrotu hurtowego, oddział geologii i eksploatacji wydzielone zostaną do jednej spółki zależnej, utworzonej specjalnie w tym celu. Tam też przeniesione zostaną koncesje - powiedział w środę Majewski dziennikarzom.
Jak dodał prezes, w drugim etapie pod zarząd nowej spółki trafią spółki segmentowe, właściwe do obszarów działalności operacyjnej. W trzecim etapie struktura ta będzie dodatkowo porządkowana.
Według Majewskiego, PGNiG SA docelowo będzie centrum usług korporacyjnych. - Chodzi o to, by obecna centrala skupiła się na działaniach planistycznych i nadzorczo-zarządczych - wyjaśnił prezes.
Przypomniał, że taka, zmieniona struktura tylko ułatwi prowadzony proces fuzji z PKN Orlen i Grupą Lotos. Zastrzegł jednocześnie, że fuzja nie jest jedynym powodem reorganizacji. - To są działania, które mają nas przybliżyć do powszechnego modelu działania spółek w tym sektorze na świecie - wyjaśnił Majewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.