Ekologicznie, ekonomicznie i efektywnie – tymi trzema słowami można określić kluczową inwestycję, którą będzie realizować WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP. Za ponad 46 mln zł spółka wybuduje w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach nową elektrociepłownię. Zostanie w niej zastosowana wysokosprawna kogeneracja. Prąd i ciepło będą dostarczać dwa silniki gazowe. Ponadto w jednostce zostaną zamontowane trzy kotły gazowe. Całkowita moc elektryczna obiektu wyniesie 8,8 MW, natomiast moc cieplna 16,1 MW.
Umowa na realizację projektu została podpisana w piątek, 8 października, w Katowicach. WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP zawarł ją z wykonawcą, którym jest konsorcjum Elemont Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz Ferox Energy Systems Sp. z.o.o.
Błękitny krok w przyszłość
– Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że to nie zielony, ale błękitny krok w przyszłość naszej spółki. Zmieniamy swoje główne paliwo i stawiamy na gaz. To właśnie z niego w Nowym Wirku – przy zastosowaniu wysokosprawnej kogeneracji – będziemy produkować jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Ten nowy projekt sprawia, że rozwiązujemy dwie istotne kwestie. Pierwsza to obniżenie emisji CO2, a druga to eliminacja pyłów. Dzięki temu, że starą ciepłownię zastąpimy nową jednostką, rudzianie będą mieli lepsze powietrze. Ponadto w ten sposób dokonujemy wymiany wyeksploatowanych kotłów węglowych, które pracowały z niższą sprawnością. Ich wymiana była kwestią czasu i dokonujemy tego w chwili, gdy jest tak duża presja na transformację energetyki – powiedział prezes WĘGLOKOKS ENERGIA Jacek Boroń.
Nowa jednostka będzie budowana w sąsiedztwie obecnie działającej ciepłowni. Prezes WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP Grzegorz Bizoń mówi wprost, że będzie działo się to za ścianą.
– Plac budowy będzie na tej samej działce, na której działa obecna jednostka wyposażona w kotły węglowe. Obecnie pełni ona rolę rezerwową. Jednak gdy w maju 2023 r. oddamy już do użytku nową elektrociepłownię, to właśnie ona stanie się podstawowym źródłem ciepła dla Rudy Śląskiej. Będzie miała możliwość pracy z pełnym obciążeniem przez cały rok – wyjaśnił prezes Grzegorz Bizoń, który w imieniu spółki złożył podpis pod umową zawartą z konsorcjum.
Gaz do elektrociepłowni będzie doprowadzony za pośrednictwem sieci należącej do Polskiej Spółki Gazownictwa.
– Aktualnie realizujemy projekt budowy nitki gazowej do miejsca, gdzie powstanie elektrociepłownia. W 2022 r. ma już tam stać stacja gazowa – informuje prezes WEGLOKOKS ENERGIA ZCP.
– Naszym celem jest ograniczenie tych wszystkich emisji szkodliwych dla środowiska. Dzięki zastosowaniu nowej technologii i innego paliwa emisja pyłów w zasadzie spadnie do zera. To źródło tak zostało skonfigurowane, aby było poniżej granicy 20 MW w paliwie. Oznacza to, że nie będzie ono objęte systemem handlu emisjami. Nie będziemy się zatem musieli rozliczać z CO2, co przełoży się także na efekt ekonomiczny – mówi prezes Bizoń. Dodaje, że oddanie do użytku nowej jednostki wyeliminuje zużycie węgla o ok. 20 tys. t w skali roku.
Początek jeszcze w tym roku
O tym, że projekt jest proekologiczny, świadczy fakt, że uzyskał 20,5 mln zł wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W skład obiektu poza silnikami gazowymi i kotłami wejdzie także szereg instalacji pomocniczych. Aby projekt mógł ruszyć, niezbędne było wykonanie wiele działań przedinwestycyjnych oraz wyłonienie generalnego wykonawcy.
– Firma Elemont odpowiada za wszystkie prace budowlane, mechaniczne, elektryczne, automatykę i sterowanie obiektu oraz dostawę kotłów gazowych. Natomiast firma Ferox Energy Systems będzie odpowiadać za dostawę silników Jenbacher oraz ich uruchomienie, rozruch i serwisowanie – wyjaśnił Wojciech Wałach, dyrektor handlowy w firmie inżynieryjno-budowlanej Elemont, wykonującej projekty w energetyce, przemyśle i ochronie środowiska.
Realizacja inwestycji ma rozpocząć się w czwartym kwartale br. Natomiast nowa elektrociepłownia ruszy pod koniec maja 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.