Ukazał się nowy numer Górniczej. Na pierwszej stronie szeroko o miliardach złotych przeznaczonych na restrukturyzację pisze Aldona Minorczyk-Cichy. Możliwość przekazywania kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wydłużono do końca 2023 r. Ich likwidacja za pieniądze z budżetu państwa będzie możliwa do 2027 r. Wszystko to dzięki ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która została w ub. tygodniu znowelizowana przez Sejm.
To, że kraje Unii Europejskiej czeka kryzys energetyczny, a odnawialne źródła energii ich raczej nie uratują, jest już niemalże pewne. Cena tony węgla kamiennego w ARA (portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) 4 października wyniosła ponad 233 dolary. Co będzie dalej? O prognozach na najbliższą przyszłość można przeczytać w artykule „Europa z ręka w …nocniku” Aldony Minorczyk-Cichy.
Kolejny skok na polskie górnictwo węglowe przygotował Greenpeace. Organizacja zrzeszająca ekologów posługując się nieuprawnionymi argumentami, chce zamknąć polskie kopalnie – pisze Kajetan Berezowski.
I znowu o cenach węgla, które również na naszym rynku biją rekordy. Mówi o tym Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, z którym rozmawia Janusz Mincewicz.
Wygląda na to, że mimo mocnych nacisków na szybkie pożegnanie z węglem, trudniej będzie się z nim rozstać. Gminy typowo węglowe mają obawy, że staną się skansenami Europy, a z drugiej strony to właśnie regiony górnicze wypracowują 20 proc. krajowego PKB. Zwraca na to uwagę w swej publikacji Kajetan Berezowski. Tymczasem w kopalni Pniówek (JSW) końca dobiegła wielka inwestycja. Zakończono głębienie szybu IV. Dał nowy oddech kopalni. Przebieg robót i ich zakończenie relacjonujemy na stronie 4.
Dziś już możemy powiedzieć, że XXX Szkoła Eksploatacji Podziemnej była jedną z największych w swej historii. O szczegółach opowiada w swym artykule jej pomysłodawca i ojciec chrzestny dr inż. Jerzy Kicki.
Dawno już minęły te czasy, gdy na pierwszy rok studiów górniczych było więcej kandydatów niż miejsc. Tegoroczny nabór najlepiej wypadł na Politechnice Wrocławskiej. Tam studiować będzie najwięcej przyszłych górników. O problemach kształcenia w górniczej branży pisze Kajetan Berezowski.
Z kolei Aldona Minorczyk-Cichy podsumowuje akcję „Nie oczerniaj górnika”. Przypomnijmy, że wiosną 2020 r., w związku ze sporą liczbą zakażeń koronawirusem, w śląskich kopalniach pod adresem górników posypał się obrzydliwy i niezasłużony hejt.
Warto też przeczytać wspomnienie Tomasza Rzeczyckiego o tragedii w kopalni magnezytu w Masywie Ślęży. Najnowszy numer Górniczej zamyka relacja z bytomskiego Rozbarku Kajetana Berezowskiego pt. „Co począć z górniczą historią”. Tym razem w pomieszczaniach po byłej cechowni kopalni Rozbark, a dziś siedzibie Teatru Tańca, mieszkańcy dzielnicy chwalili się archiwalnymi zdjęciami pochodzącymi z domowych albumów. Wśród nich byli także emerytowani górnicy.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.