Głównym celem obecności Polski na rozpoczynającej się w piątek wystawie Expo w Dubaju jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu. W Pawilonie Polskim zaprezentowane zostaną m.in. firmy z branż o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu - przekazała PAIH.
W piątek rozpoczyna się największe wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie, które potrwa do 31 marca 2022 r. Przez sześć miesięcy Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju ma odwiedzić 18 mln osób.
Kluczowym celem obecności Polski jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też prezentacji walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która odpowiada za koordynację udziału Polski w Expo.
Według PAIH przez sześć miesięcy odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta niemal 2,5 tys. polskich firm. Odłożona o rok, ze względu na pandemię COVID-19, Wystawa Expo 2020 Dubai po raz pierwszy organizowana jest w kraju arabskim.
Jak przekazała Agencja, ceremonia otwarcia Pawilonu Polski rozpocznie się 1 października o godz. 12.30 czasu lokalnego (10.30 czasu polskiego). Zainaugurowany zostanie również program wystaw czasowych. Pierwszą z nich będzie wystawa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy: Xylopolis. Miasto zasilane naturą - wskazano. W ramach wystawy zaprezentowany zostanie obraz Leona Tarasewicza o powierzchni niemal 46 m kw.
- Będziemy wzmacniać nasz wizerunek oraz promować Polskę jako bezpieczny kierunek dla inwestorów. Wystawa to szansa na pozyskanie nowych inwestycji dla naszego kraju - podkreślił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda cytowany w informacji PAIH. Dodał, że w trakcie najbliższych sześciu miesięcy na Expo zostanie zaprezentowany potencjał eksportowy naszych przedsiębiorców i firm. - Szczególną ich uwagę kierujemy w stronę nowych rynków na Bliskim Wschodzie i w Afryce - wskazał.
Dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jan Pawelec zwrócił uwagę, że wystawa jest okazją, by pokazać potencjał gospodarczy m.in. polskich regionów, a także różnorodną polską kulturę i wartości. - To kluczowe elementy dalszego, stabilnego rozwoju naszej gospodarki i całego kraju - ocenił.
Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski wskazał, że w Pawilonie Polskim odwiedzający ędą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości.
Jak przekazała PAIH, w Pawilonie zostaną zaprezentowane największe osiągnięcia polskiej gospodarki. W ramach ekspozycji multimedialnej w Pawilonie Polskim, w strefie +Poland. Spirit of ingenuity+, zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów reprezentujących sektory z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu - poinformowano.
Malinowski zwrócił uwagę, że to prezentacja oparta o konkretne przykłady sukcesów z zakresu gospodarki, nauki czy kultury. - Pawilon Polski będzie w pełni dostępny dla firm. Na drugim piętrze znajduje się centrum biznesowe z salą konferencyjną oraz salonem VIP - wskazał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.