Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła mocne spadki, Dow Jones stracił 570 punktów, a indeks Nasdaq zanotował najgorszy dzień od marca 2021 roku. Z powodu rosnących rentowności obligacji zniżkowały zwłaszcza spółki sektora IT.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 1,63 proc. do 34 299,99 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 2,04 proc. do 4352,63 pkt. Nasdaq Composite stracił 2,83 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 546,68 pkt.
Wzrost rentowności faworyzuje sektory cykliczne, takie jak finanse i energetyka, w stosunku do sektorów opartych na wzroście PKB, takich jak technologia, które odczuwają większy wpływ przyszłych przepływów pieniężnych z wyższych stóp na bieżącą wartość - powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.
Amazon spadał podczas wtorkowej sesji po 2,5 proc., a Microsoft, Alphabet, Facebook zniżkowały po ponad 3 proc. Na wartości tracili też producenci półprzewodników, w tym Nvidia, której akcje potaniały ponad 4 proc.
Akcje spółek technologicznych są postrzegane jako wrażliwe na rosnące rentowności. Analitycy wskazują, że akcje w sektorze IT spadają, bowiem wyższe rentowności utrudniają firmom technologicznym finansowanie swojego wzrostu i odkupowanie akcji.
Kiedy widzimy takie spadki, to zazwyczaj jest to wielomiliardowy fundusz, który wyprzedza to, co zdaniem zarządzających funduszem, będzie oznaczać trzy do czterech proc. spadku w sektorze technologii - ocenił Jim Cramer z CNBC.
ExxonMobil i Chevron rosły po 1 proc. w związku z wcześniejszym wzrostem cen ropy.
Akcje Forda rosły o 1 proc. po tym, jak firma ogłosiła plany budowy nowych zakładów produkcyjnych w USA.
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosła o 6 pb do 1,55 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 9 pb do 2,08 proc. Rentowności obligacji w USA są najwyższe od czerwca.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 123 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 150 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.