Nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia pracownicy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu musieli odbierać telefony od osób zainteresowanych szczepieniami przeciw SARS-Cov-2 i cierpliwie tłumaczyć, że placówka muzealna nie prowadzi tego rodzaju działalności, lecz tylko od 25 stycznia udostępnia pomieszczenie na ten cel.
Telefony te były na tyle uciążliwe, że kierownictwo placówki zdecydowało się, by nagrać dosyć długą zapowiedź, odtwarzaną każdemu, kto próbował zatelefonować na numer Starej Kopalni. To z kolei irytowało tych, którzy chcieli zadzwonić w sprawie zwiedzania. Czy problem już minął?
- Tymczasowy punkt szczepień Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zlokalizowany jest na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Potencjalni pacjenci punktu często dzwonili do biur w instytucji, aby się zapisać na szczepienie lub uzyskać informacje medyczne. Ze względów oczywistych, Stara Kopalnia nie mogła pomóc w tym temacie – jesteśmy instytucją kulturalną, a nie medyczną, nie mamy prawa znać danych osobowych osób planujących szczepienia - wyjaśnia Marta Wróbel, kierownik Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
- W momencie powstania punktu szczepień na terenie PWSK, muzeum było zamknięte zgodnie z rozporządzeniem rządu, dla ułatwienia powstała informacja na stronie www.starakopalnia.pl oraz telefoniczna na jaki numer należy się rejestrować. Punkt w Starej Kopalni w Wałbrzychu, był jednym z pierwszych tak dużych miejsc szczepień przeciw SARS-Cov 2 w Polsce, a pacjenci dzwonili i przyjeżdżali z całego kraju. W okresie największej liczby wykonywanych szczepień w Starej Kopalni było odbieranych kilkadziesiąt połączeń dot. Punktu szczepień. Aktualnie takie telefony są sporadycznie - dodaje Marta Wróbel.
Przez pewien czas niektóre osoby zaszczepione przeciwko SARS-Cov-2 mogły nabyć w niższej cenie bilet wstępu do Starej Kopalni od osób niezaszczepionych. Ten przywilej dotyczył jednak wyłącznie chętnych legitymujących się dowodem osobistym wydanym przez Urząd Miejski w Wałbrzychu - niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Okazuje się, że z takiej zniżki skorzystało wówczas jedynie około 1 proc. zwiedzających.
- Akcja promocyjnych zniżkowych biletów dla zaszczepionych mieszkańców Wałbrzycha obowiązywała od 18 maja 2021 r. do końca czerwca 2021 r i do tego terminu można było zakupić i wykorzystać tańszy bilet. Stara Kopalnia w Wałbrzychu nie posiada na dzień dzisiejszy informacji, aby miała zostać ponownie uruchomiona kampania promocyjna. Blisko 4000 osób w okresie od 18 maja do 30 czerwca skorzystało ze zwiedzania Starej Kopalni, w tym 38 osób skorzystało z biletów dla zaszczepionych - wylicza Marta Wróbel.
Wspomniana akcja została zainicjowana przez Urząd Miejski w Wałbrzychu i poza Starą Kopalnią uczestniczyło w niej kilka wałbrzyskich instytucji, konkretnie Zamek Książ, Palmiarnia, Muzeum Porcelany, Teatr Lalki i Aktora oraz Aqua- Zdrój.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.